Salı , Ekim 26 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Taçoy: “KKTC’nin 15 Yıllık Ekonomik Ve Finansal Vizyonunu Kapsayacak ‘2020-2035 Stratejik Ekonomi Planı’ Üzerinde Çalışılıyor”

Taçoy: “KKTC’nin 15 Yıllık Ekonomik Ve Finansal Vizyonunu Kapsayacak ‘2020-2035 Stratejik Ekonomi Planı’ Üzerinde Çalışılıyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Brt’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, KKTC’nin 15 yıllık ekonomik ve finansal vizyonunu kapsayacak “2020-2035 Stratejik Ekonomi Planı” üzerinde çalıştıklarını belirtti. Konuyu Türkiye’nin yanı sıra, AB Komisyonu, Dünya Bankası ve bazı üçüncü ülkelerle birlikte değerlendirdiklerini de belirten Taçoy, “Bunun üzerinde çalışıyoruz ve bizim için olmazsa olmazımızdır. Bizim üzerinde esas durduğumuz 2020-2035 ekonomik ve stratejik plandır” dedi.

Ekonomik protokollerin, “para alacağız” mantığıyla ele alınmasının yanlış olduğunu kaydeden Taçoy, protokollerin iki ülke arasında birbirlerini daha rahat anlayabilecekleri ekonomik ortamların yaratılması olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

10 Ekim itibarıyla iki tarafın ekonomik protokolün 1 ve 3 yıllık seviyelerini konuşmaya başlayacağını açıklayan Taçoy, KKTC tarafı olarak 3 yıllık bir programdan yana olduklarını söyledi. Bakan Taçoy, 3 yıllık bir ekonomik programın ülkeye getireceği ciddi avantajlar bulunduğuna işaret etti.
Ekonomiyi güçlendirerek finansı güçlendirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Taçoy, 2020-2035 planlamasının da bunu öngördüğünü söyledi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir