Pazar , Şubat 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Milli Eğitim Ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu: “Bir Ülke Hastanesine Sahip Çıkması Gerektiği Gibi, Eğitimine De Sahip Çıkmalı” Çavuşoğlu: Hedefimiz, Ülkemizde Doğan Her Çocuğa Eğitim Verebilmek”

Milli Eğitim Ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu: “Bir Ülke Hastanesine Sahip Çıkması Gerektiği Gibi, Eğitimine De Sahip Çıkmalı” Çavuşoğlu: Hedefimiz, Ülkemizde Doğan Her Çocuğa Eğitim Verebilmek”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Radyo Güven’de Taner Gönül’ün sunduğu “Gündem Özel” Programında yaptığı açıklamada, “hedefimiz, ülkemizde doğan her çocuğa eğitim verebilmek” dedi.

Çavuşoğlu, bir çocuğun hangi meslekte olacağına ancak kendisinin karar verebileceğine işaret ederek, eğitimci olarak bu açıdan baktıklarını ve okullarda tüm çocuklara eğitim alırken fırsat eşitliği yaratmak için ders kayıplarının, teçhizatların ekonomik açıdan da karşılayabildikleri kadarını sağlayabildiklerini kaydetti.  Çavuşoğlu, okullarda kitap, defter, ve öğretmen eksiği açısından ne gerekliyse onu karşılamaya çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, öğretmen alımlarını da okullar açılmadan yapmayı hedeflediklerini ancak yasalardaki sıkıntılar nedeniyle öğrencilerin eğitim alanında öğretmen kayıplarının en aza inmesi için, geçici öğretmen atamalarını daha yetki gelmeden yaptıklarına da işaret etti.

Öğretmelerin de mesleki gelişimlerini artırabilmeleri için öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimler verildiğin de dikkat çeken Çavuşoğlu, mevcut koşullarda en iyi şekilde okulların açılması için bakanlığının yaşanabilecek her türlü sorunları minimal seviyeye indirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Benim hedefim, ders kayıplarının hiç olmadığı bir eğitim döneminin olması” dedi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, Okulların, öğrenci sayısı açısından kapasitelerinin üstüne çıktığı için öğrencileri denetleme ve takip etmekte de zorluklar yaşandığını belirterek, ülkeye 2 yıllık süre içerisinde en az  5-6 tane daha okul kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bakan Çavuşoğlu programda bakanlığının hedefleri arasındaki projeleri de şöyle sıraladı; “Gelecek yıl Karpaz Meslek Lisesi’nde yıkılması gereken bir binayı, yıkıp yeniden yapmak, İskele’ye Kolej yapmak,  Girne’de Püsküllü bölgesinde okul inşaatı devam ediyor, Gazimağusa’ya bir okul yapılması, Lefkoşa’da da bağışla bir okul yapılması, Lefke’de ve Gemikonağı’nda da anaokulu yapılması.”

“Eskiden Türkçe konuşan çocuklarımız için okul ihtiyacı vardı.  Artık Ülkemizde Türkçe konuşamayan çocuklar için de okul ihtiyacı var” diyen Bakan Çavuşoğlu, bu ülkede İngilizce’yi bilmeyen, Türkçe’yi bilmeyen çok öğrenci olduğunu ve onlarla ilgili de çözüm üretilmesi gerektiğini kaydetti.  Çavuşoğlu, “Bir ülke nasıl ki hastanesine sahip çıkması gerekiyorsa okullarına da sahip çıkmalı” diye vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Eğer biz çocuklarımızı iyi eğitemezsek, günün sonunda meslek sahibi olmayan, niteliksiz kalitesiz, yasalara uymayan, insani ilişkilere saygı duymayan, devletini sevmeyen, milletini sevmeyen, gelenek ve göreneklerini bilmeyen, ülkesine sahip çıkmayan birçok insan yetişir ülkede. Bu da devletlerin sonu olur. Bugün siz insanlara sahip çıkmazsanız onları yetiştirmezseniz… Bugün okul yapmayanlar, yarın Cezaevi yapmak zorunda kalırlar. Biz vaktimiz varken okulumuzu yapalım…”

Tam Gün Eğitimle ilgili olarak da Bakan Çavuşoğlu, hükümet programında tam gün eğitimin olmadığını, çünkü tam gün eğitime geçmek için gerekli alt yapının ve öğretmen kadrosunun ve finansal desteğin sağlandığı zaman geçilmesinin uygun olacağını kaydetti.

Çavuşoğlu, tam gün eğitimi kendilerinin de hedeflediğini, ancak Türkiye Cumhuriyeti ile yapılan mutabakat metninde de bu sisteme gerekli finansmanın sağlanması şartı ile alt yapısı hazırlandığı zaman geçilebileceğini belirtti.

Tam gün eğitime geçebilmek için öğretmen kadrosunun minimum yüzde 30 civarında artırılması demek olduğuna da değinen Çavuşoğlu, bunun da yaklaşık bin 500 öğretmen daha demek olduğunu ve Tam Gün Eğitim’e geçebilmek için okulların alt yapısıyla hazır olması gerektiğinin altını çizdi. .

Yükseköğretimde de ülkeye 80- 90 ülkeden gelen öğrenci yanında bir de ülkede öğrenim gören öğrencilerin sağlıklı eğitim almasını istediklerini belirten Çavuşoğlu, üniversitelerin dünya ile güncel , rekabet halinde olduğu için üniversitelerden yararlanması, barış elçileri ve kültür elçileri olarak halkın içine karışmalarının sağlanması gerektiğine işaret etti.

Ülkedeki üniversitelere bir yol, bir kulvar sağlamak ve gelişimine katkı sağlamak için YÖDAK’la ve Üniversiteden yetkililerle birlikte “STRATEJİ Belgesi” hazırladıklarını ve bunun Bakanlar Kurulu’ndan da geçtiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, üniversitelerin geleceği için bu belgenin içindeki maddelerin her birinin yeni tüzüğe ihtiyacı olduğunu ve bunları güncelleyip 2020 yılının Haziran ayına kalmadan düzenlemeyi hedeflediklerini de kaydetti.

 

KAYNAK: RADYO GÜVEN

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir