Pazar , Şubat 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy: “Rum yönetimi hadsizce davranıyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Taçoy: “Rum yönetimi hadsizce davranıyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, 7 Ekim’de Güzelyurt-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına yeniden başlayacak olan Yavuz sondaj gemisinin bölgeye geri dönmesi ve Doğu Akdeniz’de hidrokarbonlar konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. “Rum yönetimi şu anda (Doğu Akdeniz’de) hadsizce davranıyor. KKTC yönetimi ve anavatan Türkiye’nin haklarını ihlal ediyor.” dedi.

KKTC ile Türkiye arasında 1950 ve hatta daha öncesinden hiç kopmayan bağlar olduğunu belirten Taçoy, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında bu bağların daha da güçlendiğini söyledi.

Taçoy, bu süreç içerisinde tek güvendikleri yerin Ada’nın garantörlerinden Türkiye olduğunu dile getirerek, “Türkiye ile birlikte hareket etmek bizim en büyük hedef ve gayemizdir.” dedi.

Uzun yıllardır süren Kıbrıs meselesinin yanı sıra, 2000’li yılların başlarından itibaren hidrokarbon ve doğalgaz konusunun bölgede ortaya çıktığını kaydeden Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bu konuda 1974’teki gibi tek başına hareket etme ve Ada’yı tek başına idare etme niyetinde olduğunu söyledi.GKRY’nin 1974’ten hiçbir şekilde ders almadığının altını çizdi.

Yavuz sondaj gemisinin Karpaz’dan sonra sondaj çalışmaları için ikinci görev yeri Güzelyurt-1 kuyusu mevkiine hareket ettiğini söyleyen Taçoy, buranın Ada’nın en güneybatı noktasında yer aldığını belirtti.

Taçoy, Güzelyurt-1’in GKRY’nin tek taraflı olarak ilan ettiği 13 parselden 7’ncisinin içerisinde bulunduğunu hatırlatarak, GKRY’nin burada İtalyan Eni ve Fransız Total şirketlerine ihale yöntemiyle araştırma yapma hakkını verdiğini ifade etti. Taçoy, bu bölgede çatışan sular varsa bile, Türk halkının buradaki haklarına sahip çıkabileceğini söyledi.

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir