Pazartesi , Mayıs 25 2020
Ana Sayfa / Alt Manşet / Taçoy: ” Doğu Akdeniz’de Doğal Gaz Varsa Ki Var, Biz De Çıkaracağız”

Taçoy: ” Doğu Akdeniz’de Doğal Gaz Varsa Ki Var, Biz De Çıkaracağız”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, “Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz’de doğal gaz varsa ki var, biz de çıkaracağız” dedi.

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda, Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Adli Bilimciler Derneği ve Sağlıkta Şiddete Son Derneğince  “Uluslararası 15. Anadolu Bilimleri Kongresi” düzenlendi.

Bakan Taçoy, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masada ve sahada kazanan bir ülke olduğunu vurgulayarak, mavi vatan Kıbrıs’ta sondaj ve sismik arama gemilerinin görevlerini en iyi şekilde yaptığını anlattı.

Türk donanmasının da bu çalışmalara eşlik ettiğine işaret eden Taçoy, şunları söyledi:

“Rumların tek taraflı oldu bittiler yaratmaya çalıştığı Doğu Akdeniz’de kararlı bir şekilde ilerleyişimizin devam edeceğinin en güzel göstergesidir. Yavuz sondaj gemimiz en son Rumların 7. parsel olarak ilan ettiği bölgede araştırmalarına başladı. Burada yapılacak olan sondaj yaklaşık 5 bin 500 metre. Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz’de doğal gaz varsa ki var biz de çıkacağız. Rumların bu süreçteki adımları gerilim yaratmaktadır. Mısır, İsrail ve Yunanistan ortak hareket etmektedir. Doğu Akdeniz’de bulunan doğal gazın pazarlanmasının en makbul yolu Türkiye’dir.”

Barış Pınarı Harekatı’na değinen Taçoy, Barış Pınarı Harekatı’nda şehit olan Mehmetçik’e ve vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’mizin, tüm Türk milletinin göstermiş olduğu kararlı duruşunun sonucunda önceki gün büyük gururla izledik ve gördük ki tüm dünya Türkiye’nin haklılığını anladı. Bu haklılığı biz 1974’te anlatmaya çalıştık. Yunan cuntasının yapmış olduğu hareketin ve Kıbrıs’ta yapmış olduğu darbenin neticesinde garantör Türkiye’nin müdahalesinin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya çalıştık. Şimdi inşallah anlamışlardır. Çünkü o dönemde Türkiye adaletli ve hakkaniyetli davranışıyla ‘Kuzey Kıbrıs’ diye isimlendirdiğimiz adanın kuzey kısmının sadece yüzde 36’sına girmiş ve adanını hepsini almak yerine Kıbrıs’ta yaşayan Türklere özgür alanı verebilmek için bir olay gerçekleştirmişti. Bunu dünya çeşitli şekillerde dillendirdi. ‘Geldi işgal etti, şunu yaptı, bunu yaptı.’ demişti. Şimdi dünya Türkiye’mizin Suriye’ye 32 kilometre girmesini 220 kilometre genişlikteki bir alanı kontrol altına alabilmesi için anlaşmalar imzalama yoluna gidiyor.”

Taçoy, ” Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki tarihi kültürel geçmişi ve bu geçmişin ayrılmaz bütünlüğünü unutanlardan değiliz. Bu bütünlüğü kimsenin bozamayacağını her yerde dillendirebiliyoruz. Kıbrıs Türk halkı buna asla müsaade etmeyecektir.” diye konuştu.

Programda Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Atalan, Kastamonu Barosu Başkanı Özgür Demir, Sağlıkta Şiddete Son Derneği Başkanı Ahmet Gürol Şağban, Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı da birer konuşma yaptı.

Kentte 10 ülkeden katılımcıyla gerçekleşen kongre, yarın sona erecek.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

SERDARLI’DA ARAZİ YANGINI

Serdarlı köyünde bugün saat 11.00 sıralarında 2 farklı noktada yangın meydana geldi.   Polisin açıklamasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir