Salı , Mart 9 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar KKTC’ye Döndü

Başbakan Tatar KKTC’ye Döndü

Başbakan Ersin Tatar, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile birlikte gerçekleştirdikleri Anamur temaslarını tamamlayarak dün akşam Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönüşünde Ercan Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Anamur’da gün boyunca çok yararlı ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.

Tatar, Anamur’da KKTC’ye suyu sağlayan Alaköprü Barajı’nı yerinde incelediklerini, Devlet Su İşleri yetkililerinden bilgi aldıklarını kaydetti. Tatar, KKTC’de her çeşmeden akan suyun buradan geldiğine dikkat çekerek, barajın ve suyun kendileri için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve Anamur halkına teşekkür etti.

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nda da karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkileri görüştüklerini ifade eden Tatar,  Anamur’dan Kıbrıs’a gemi seferlerini hedeflediklerini ve karşılıklı seferlerin turizmi geliştireceğine inanç belirtti.

Anamur Gıda ve Tarım Fuarı’nın açılışına da katıldıklarını ifade eden Tatar, Anamur temasları sırasında Barış Pınarı Harekatı’nın başarıyla tamamlandığını öğrendiklerini ve Türkiye’nin istediğinin teyit edildiğini ve başarılı bir harekat olduğunu vurguladı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da, Anamur ziyaretinin ülkeye ulaşan su açısından önemine işaret ederek, büyük fedakarlıklarla ülkeye ulaşan projeyle ilgili detaylı bilgi aldıklarını kaydetti. Muzun önemli bir tarım ürünü olduğunu ve bu alanda kendilerini geliştirmek istediklerini ifade eden Oğuz, Türkiye ile bu alandaki ticareti geliştirebileceklerine inanç belirtti.

Kıyı ticareti kapsamında ülkedeki muz üretimini Yeşilırmak bölgesinde geliştirebileceklerini ifade eden Oğuz, Türkiye’den bu kapının açılmasının kendilerine fırsat yaratacağına değindi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Şehitler İçin Tören Düzenlendi

Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan aralarında 8’inci Kolordu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir