Salı , Temmuz 7 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Bakanlar Kurulu 8 Milyar 814 Milyon TL Tutarındaki 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısını Onayladı

Bakanlar Kurulu 8 Milyar 814 Milyon TL Tutarındaki 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısını Onayladı

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, Başbakan Ersin Tatar başkanlığında dün yaklaşık 4 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısıyla ilgili alınan kararları açıkladı.

Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun 8 milyar 814 milyon TL tutarındaki 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı onayladığını bildirdi.

Bakanlar Kurulu’nda, Polis Değişiklik Yasa Tasarısı’nın da tartışıldığını ifade eden Kudret Özersay, polis teşkilatında var olan sıkıntıların aşılmasını sağlamak için  konunun ele alındığını aktardı.
Özersay, şu anda Polis Genel Müdürlüğü 1. ve 2. Yardımcısıyla ilgili sıkıntılar olduğunu anımsatarak, Bakanlar Kurulu Toplantısına Polis Genel Müdürü’nün de bilgi vermek ve soruları yanıtlamak üzere davet edildiğini, alınan yanıtlar sonucunda ilgili yasa tasarısında bazı değişiklikler yaparak, Bakanlar Kurulu’nda onaylayıp Meclis’e sevk etme kararı aldıklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nda ele alınan bir başka konunun ise, Motorlu Araç Satıcıları ve İthalatçıları Birliği Yasa Tasarısı olduğunu, tasarının onayladığını ifade eden Özersay, ilgili yasa tasarısında sektöre disiplin getirmenin amaçlandığını belirtti.

Araç kayıtlarında otomasyonla birlikte, bahse konu galerilerdeki araçların belirli kodlar ile Maliye Bakanlığı tarafından da izlenebileceğini ve vergi kayıplarının önüne geçilebileceği düşüncesinde olduklarını söyleyen Kudret Özersay, aynı zamanda kaçak satış yapılabilmesinin de önüne geçilebileceğine işaret etti.

Özersay, bu yasa ile galerilerin, Galeriler Birliği’ne üye olması koşulunun getirildiğini, galeri sahiplerinin de polis bağlamında sicili dikkate alınarak galeri açma izni verilmesi düzenlemelerinin getirildiğini aktardı.
Özersay, yasa tasarısının yasallaşması halinde motorlu araçların satılması ve ithalatı bağlamında bir standart geleceğini, bir düzen ve disiplin altına alınmasının söz konusu olacağını belirtti.

Bakanlar Kurulu’nun, bazı yabancıların taşınmaz mal satın alabilmelerini düzenlemek üzere bir takım onaylama işlemleri yaptığını da aktaran Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nun akaryakıt, benzin istasyonlarının niteliklerini düzenleyen bir tüzüğü de tartıştığını kaydetti.

Tüzüğün çok büyük bir ihtimalle gelecek hafta Bakanlar Kurulu’ndan geçeceğini belirten Özersay, bahse konu tüzüğün, benzin istasyonlarına belirli bir standart getirecek nitelikte bir düzenleme olduğunu anlattı.

Özersay, minimum parsel büyüklükleri, anayola çıkış, minimum cephe uzunlukları, kavşaklara olan mesafe, iki akaryakıt istasyonu arasındaki mesafe gibi bir takım objektif kriterler çerçevesinde, akaryakıt istasyonlarının da belirli bir düzene konulması konusunda adım atılacağını vurguladı.

Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu’nda ayrıca, Milli Günleri Kutlama Komitesi’nin aldığı tavsiye nitelikli kararların onaylandığını ifade ederek, Milli Günleri Kutlama ve Anma Tüzüğü’nün değiştirildiğini söyledi.

Bu kapsamda, toplu katliam niteliğindeki, Muratağa, Atlılar ve Sandallar Şehitleri, Taşkent Şehitleri ve Ayvasıl Şehitleri’ni anma törenlerinin bundan böyle devlet töreni olarak ele alınacağını vurgulayan Özersay, toplu katliamların unutulmaması ve aynı zamanda hak edilen şekilde anılması düzenlemesine gidildiğini vurguladı.

Özersay ayrıca Bakanlar Kurulu’nda, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılan başvuruların süresini 2 yıl daha uzatma kararı alındığını belirterek, Taşınmaz Mal Komisyonu’na yapılacak başvuruların süresinin Aralık 2021’e kadar uzatıldığını sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: TAK

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Bakan Oğuz, Kasaplar Birliği Heyeti İle Görüştü

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Halil Akbıçak başkanlığındaki Kasaplar Birliği heyetini kabul etti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir