Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, YÖDAK Heyeti İle Görüştü

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, YÖDAK Heyeti İle Görüştü

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Akile Büke ile kurul üyelerini kabul ederek görüştü.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, görüşmede yaptığı konuşmada, gerek Bakanlık ve YÖDAK’ın kurumsal yapısının güçlendirilmesi, gerekse üniversitelerin kurumsal yapılarının güçlendirilmesi bağlamında dönem dönem istişare toplantıları gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Dünya üzerinde yüksek öğrenimle ilgili bir rekabet var. Bu rekabeti, akademik ve araştırma anlamında görevlerini yapanlar ve vizyonlarını ortaya koyarak akademisyenlere yatırım yapanlar kazanacak” İfadelerini kullandı.

Yüksek öğrenimde bir çok eksikliğin var olduğunu her ortamda dile getirdiğinin de altını çizen Bakan Çavuşoğlu, bu eksikliklerin giderilmesi ve yüksek öğrenimde bir vizyonun ortaya konulması için Bakanlık ve YÖDAK’ın ortak bir çalışma yaptığını ve ilk kez Yüksek Öğrenim Stratejik Belgesi’ni hazırladıklarını belirtti. Çavuşoğlu yine ilk kez bir Denetim Tüzüğü’nün hazırlandığını ve tüm çalışmaların birlikte yürütüldüğünü belirterek çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu çalışmaların tamamlanmasıyla işlerinin bitmediğine de değinen Çavuşoğlu, “İşimiz daha yeni başladı. Bu hazırlanan belge ile en az 50 tane eylem planı hazırlanması gerekiyor. Yapacağımız ortak çalışmalarla bu eylem planlarını üreteceğiz.” dedi.

Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Akile Büke de yaptığı konuşmada, Yabancı Uyruklu öğrenciler kayıt kabul tüzüğü Denetleme Tüzüğü, Denklik Tüzüğü, Üniversitelerin Kuruluş Tüzükleri, Öğrenci Disiplin Tüzükleri, Üniversitelerin Mütevelli Tüzükleri ve Açma Ön İzni ve Öğretime Başlama İzni Tüzüğü üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Büke, Tüzüklerle ilgili mevzuat ve başsavcılık işlemlerinin de hızlandırılmış olmasının kendileri için memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir