Pazartesi , Ağustos 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / İçişleri Bakanı Baybars: “Bizim Seçtiğimiz Yol, İşbirliği Yoludur”

İçişleri Bakanı Baybars: “Bizim Seçtiğimiz Yol, İşbirliği Yoludur”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 5’inci İstanbul Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de keşfedilen hidro-karbon kaynakları, bölgeye savunma, güvenlik ve ekonomik dengeler anlamında yeni bir parametre eklendiğine işarete ederek, “İşte oluşan bu yeni parametrede, Kıbrıs Türk ve Türkiye tarafı olarak, bahse konu kaynakların, adada yaşayan iki Halka, yani Kıbrıs Türk Halkına ve Kıbrıs Rum Halkına ait olduğu noktasını ısrarla savunduk ve savunmaya devam ediyoruz” dedi.

Hidro-karbon kaynaklarının keşfedilmesi, çıkartılması ve satılıp ilgili pazarlara ulaştırılmasına dair dünyada birçok örnekler bulunduğunu ifade eden Baybars, bu kaynakların bazı bölge ve ülkelere fayda sağlarken bazıları için de büyük sorunlara hatta çatışma ve savaşlara yol açtığına dikkat çekti.

“Bizim seçtiğimiz yol, işbirliği yoludur. Bu amaçla Kıbrıs Türk tarafı olarak, muhatabımız Kıbrıs Rum tarafına hidro-karbon kaynaklarının birlikte değerlendirilmesi, kaynaklara dair kararların birlikte alınması ve bir işbirliğinin geliştirilmesi noktasında, 2011 yılından beridir öneriler yapmaktayız” diyen Baybars, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, iki halka da ait olan bu kaynaklara dair maksimalist yaklaşımını ve tek yanlı tasarruf ısrarını sürdürerek çeşitli provokasyonlarla gerginliği tırmandırma yolunu seçtiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Baybars, Rum tarafının ısrarlı uzlaşmaz tutumunun, sadece bu konuda değil 51 yıldır sürdürülen Kıbrıs sorunu müzakerelerinde neden ileriye gidilemediğini de açık bir şekilde ortaya koyan ve uluslararası toplumun gözlerinin önüne de seren bir tutum olduğuna işarete ederek, “Bölgesel barış ve istikrar için uluslararası toplum Rum liderliğini işbirliği yapma yönünde teşvik etmeli hatta bu konuda kendilerine baskı yapmalıdır” dedi.

 

 

KAYNAK: TAK

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Gönyeli’de Proje Çalışmaları Nedeniyle Yol Kontrollü Tek Şerit Olacak

Gönyeli Belediyesi, “Atatürk Caddesi 3’üncü Etap Dönüşüm Projesi” çalışmaları nedeniyle yarın Gönyeli Cami ile Gönyeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir