Cumartesi , Aralık 14 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / KKTC’de Ot Ve Tohum Verimi Yüksek İki Fiğ Çeşidi Tescil Edildi

KKTC’de Ot Ve Tohum Verimi Yüksek İki Fiğ Çeşidi Tescil Edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, fiğ (vigo) deneme çalışmalarında yüzde 25 fazla tohum ve yeşil ot veren iki yerli vigo çeşidinin tescillendiği bildirildi.

Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünde fiğler üzerinde çalışmaları yürüten, Tarım Dairesi Müdürü Reşat Değirmenci, 9 yıl süren fiğ çalışmaları hakkında TAK’a yaptığı açıklamada, tescil edilen fiğlerin isimlerinin Güzelyurt ve Değirmenci olduğunu kaydetti.

Uluslararası tanınmışlığı olan Türkiye Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi tarafından tescil edilen Güzelyurt ve Değirmenci çeşitlerinin, araştırmada denenen diğer çeşitlere göre tohum verimi bakımından yüzde 25-30,  yeşil ot bakımından yüzde 20-25 daha fazla verimli olduğunu belirten Reşat Değirmenci, “Bizim tescilini aldığımız fiğlerin verimi, Türkiye’de tescili yapılmış fiğlerin veriminin üzerindedir” dedi.

Üreticinin hem tohum hem de yeşil veya kuru ot bakımından daha karlı olacağını belirten Değirmenci, “Yağışlara bağlı olarak bahse konu vigolardan dönüm başına 300 kilo dane verimi, 4 tona kadar da yeşil ot verimi alınabilir” dedi.

Değirmenci, çeşidin tescil alabilmesi için Türkiye’deki çeşitlere göre üstün özellikleri olması gerektiğini, Sertifikasyon Merkezi tarafından, başvurusu yapılan iki çeşit üzerinde 4 bölgede 2 yıl süren bir deneme yaptığını kaydetti.

Değirmenci, ‘Değirmenci’ ve ‘Güzelyurt’ fiğ tiplerinin üretimine başlandığını, üreticiye ise Ekim 2021’de verilebileceğini kaydetti.

Yapılan araştırmalarda, ekimde mantar hastalıklarına karşı ilaçlı tohum kullanıldığında hesse sineği zararı yaşanmadığı sonucu elde edildiğini kaydeden Değirmenci, üreticileri ilaçlı tohum kullanması, kendi tohumunu kullanan üreticileri de  tohumlarını ilaçlamaya çağırdı.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

29. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı ve ödül töreni AKM’de yapıldı

29. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı yapıldı. Açılış öncesi yarışmada ödül kazanmaya hak kazananlara ödülleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir