Cumartesi , Aralık 14 2019
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ölüm Yıl dönümünde Anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ölüm Yıl dönümünde Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81’inci yılında Başkent Lefkoşa’da düzenlenen törenle anıldı.

Tören saat 09.00’da Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Protokol sırasına göre anıta çelenklerin konulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, bayraklar İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilerek, yarıya indirildi.

Törende daha sonra Anıt Özel Defteri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı anıt özel deftere şunları yazdı: “Aziz Atatürk, Ebediyete intikalinin 81’inci yılında seni yine özlem, sevgi ve saygı ile anıyoruz. İlke ve devrimlerini hiçbir zorlama olmadan gönülden benimsemiş Kıbrıs Türk halkı olarak, Türkiye Cumhuriyeti için öngördüğün çağdaş uygarlık hedefini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de şaşmaz bir hedef olarak görüyoruz. Demokratik, laik, hoşgörülü, barışçı, insan haklarına saygılı, bilimin ışığından yararlanan, yenilikçi gelişmelere açık genç kuşakların yetişmesi için uğraşlarımızı sürdürüyoruz. ‘En büyük eserimdir’ dediğin Türkiye Cumhuriyeti de, senin ilkelerini rehber edinmiş Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de kardeşçe dayanışma içerisinde çok daha güzel ve müreffeh günlere elbette ulaşacaktır. Bu inançla aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhun Şad olsun”.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de özel deftere “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinizin 81’inci yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak bir kez daha manevi huzurunuzda bulunuyorum. Bağımsızlık mücadelemiz ve ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ilerlemesi için durmak bilmeden sergilediğiniz üstün gayretleriniz sonucunda Türk milleti ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin akıllarına saygıyla ve gönüllerine sevgiyle kazınmış önderliğiniz, ezilmiş ve haksızlığa uğramış çok sayıda ulusa örnek ve başarılarınıza hayran kalmış sayısız lidere ilham kaynağı olmuştur. Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma çabalarımıza ara vermiyor, emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik içeriden ve dışarıdan gelen tüm tehditlere karşı gösterdiğimiz güçlü ve kararlı duruşumuzla milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor, bölgemizin barış ve istikrarı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizi büyük bir saygı, özlem, rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun ” diye yazdı.

 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk de, şu ifadeleri kullandı: “Ebedi Başkomutan, yüce önder Atatürk, aramızdan ayrılışının 81’inci yıldönümünde bizlere hediye ettiğiniz çağdaş ve uygar bir topluma yakışır değerlere sahip olmanın gurur ve mutluluğu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir kez daha huzurunuzdayız. Ölmez eserleriniz, yıkılmayan ilkeleriniz ile hayat verdiğiniz bu aziz millet ilelebet özgür kalacak ve gönüllerimizi dolduran tükenmez sevginiz her zaman kalplerimizde yaşayacaktır. Bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunun bilincinde olarak yavruvatanda mücahit Türk halkıyla gönül birliği içinde ilke ve devrimlerinize bağlı olarak ilerlemeye devam ediyoruz. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri olarak yürekten inandığımız temel güç kaynağımız tüm engellere karşın Kurtuluş Savaşı’nı başlattığınız yüksek bağımsızlık ruhudur. Bu düşünceden aldığımız güçle çağdaş uygarlık düzeyine giden yolda bilim ve teknolojiyi rehber edinerek Türk ulusunun emrinde milletimizin güven ve gurur kaynağı olma kararlılığındayız. Bu anlamlı günde Türk milletine bırakmış olduğunuz özgürlük ve bağımsızlık meşalesini elden ele, nesilden nesile taşıyacağımızı tüm dünyaya bir kez daha haykırırken vatan toprakları uğruna canlarını ve kanlarınız seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor, huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

29. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı ve ödül töreni AKM’de yapıldı

29. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı yapıldı. Açılış öncesi yarışmada ödül kazanmaya hak kazananlara ödülleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir