Çarşamba , Nisan 14 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar, CNN Türk’te Soruları Yanıtladı

Başbakan Tatar, CNN Türk’te Soruları Yanıtladı

İstanbul’da temaslarda bulunan Başbakan Ersin Tatar, CNN Türk’te canlı yayına katılarak, Doğu Akdeniz’deki son gelişmeler ve Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon zenginlikleri konusunda Rumların, KKTC ve Türkiye’nin “ortak komite kurulsun” teklifini reddettiğini ve tek taraflı hareketlerini sürdürdüğünü anımsatan Tatar, bunun kabul edilebilir olmadığını söyledi. Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın kararlı duruşu ile Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’de birlikte pozisyon aldığına işaret ederek, zenginliklerin büyüklüğüne bakıldığında bu pozisyon ve kararlılığın kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Başbakan, “doğru adımlarla bu mücadeleyi veriyoruz” dedi.  Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetler nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Başbakan Tatar, “Doğu Akdeniz’deki mücadeleye ısrarla, kararlılıkla devam etmemiz lazım. Nasıl ki KKTC büyük mücadeleler sonucu kuruldu, bu mücadelenin de iddialı bir şekilde arkasında durulursa haklarımızı mutlaka alacağız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Cumhuriyeti adıyla haksız bir şekilde bütün egemenlik haklarını gasp edip büyük şirketlerle anlaşmalar imzaladığını hatırlatarak, Kıbrıs Türkleri’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan hakları göz ardı edilerek dışarıda bırakılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilecek olan görüşmeye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başbakan Tatar, görüşmenin gayri resmi bir görüşme olduğuna dikkat çekerken, bir sonuç doğuracağına inanmadığını da söyledi.  Kıbrıs müzakerelerinde iki yıldan bu yana bir gelişme olmadığını belirten Tatar, “zeminde bir değişiklik olmadıysa neyi görüşeceğiz” diye sordu.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GKK: “Mükellef Askerlerin İzinleri Konusunda Son Günlerde Gerçek Dışı Haber ve Beyanlar Medyada Yer Aldı”

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kutsal Vatan topraklarının savunulmasında şeref ve azimle görev yapan mükellef askerlerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir