Pazartesi , Nisan 6 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanı Akıncı; “Atatürk’ün Barışçı ve Çağdaş İlkelerini Rehber Edinmeye Devam Edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Akıncı; “Atatürk’ün Barışçı ve Çağdaş İlkelerini Rehber Edinmeye Devam Edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. Yıl dönümü nedeniyle BRT’de yaptığı konuşmada,  adil ve eşitlikçi çözümün ne kadar büyük ihtiyaç olduğunu bilen ve barışın değerini savaşı yaşayarak öğrenen bir toplum olarak Kıbrıslı Türklerin daha ilk günden sıkı sıkıya bağlandığı Atatürk’ün barışçı ve çağdaş değerlerini bundan sonra da rehber edinmeye devam edeceğini belirtti.

Atatürk’ün hedef gösterdiği barışı tesis etmek ve silahlanma yarışını durdurmanın insanlığın ortak amacı olması gerektiğini kaydeden Akıncı, Kıbrıslı Türklerin, yaşadıkları bunca acı deneyimden sonra özgürlüklerinin, özgünlüklerinin, eşitliklerinin ve güvenliklerinin tehdit altına alınmasına asla razı olmayacağına işaret etti.

Akıncı, “Adamızın huzur ve barış içinde bir geleceğe yol alabilmesi için siyasi irade ve kararlılık içinde hareket edeceğiz. Siyasi eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde bir gelecek inşası için, meşru hak ve çıkarlarımızı sonuna kadar savunarak yapıcı bir tutumla orada bulunacağız. Elbette bu yapıcı anlayışımızın muhataplarımızda da olmasını isteyeceğiz” dedi.

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

BM’den Kovid-19 Karantinasında Artan Kadına Şiddeti Önleme Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yazılı açıklama yaparak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının neden olduğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir