Salı , Ağustos 11 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / 3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu; “Bir Devleti Yaşatmak, Devleti Kurmaktan Daha Zordur. Bu Devleti Yaşatmak Mecburiyetindeyiz”

3’üncü Cumhurbaşkanı Eroğlu; “Bir Devleti Yaşatmak, Devleti Kurmaktan Daha Zordur. Bu Devleti Yaşatmak Mecburiyetindeyiz”

3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Radyo Güven’de yayınlanan Taner Gönül’ün sunduğu “Gündem Özel” programında yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Türkü, büyük bedeller ödeyerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletini kurdu. Bunun kıymetini bilelim” diyerek, halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

 

Kıbrıs’ta olayların, 1963 yılının Aralık ayında Rumların, Türklere yönelik saldırılarıyla başladığını ifade eden Eroğlu, “O dönemde kendisinin doktor olarak Mağusa sancağında mücahit hekim olarak göreve başladığını, ‘Mağusa -Serdarlı – Mehmetçik’ üçgeninde 1974’e kadar olan süreçte yaralıları tedavi etmek için çalıştığını kaydetti.

 

“Doktor Olarak Görev Yaptığım Dönemde Savaşın Gerçek Yüzünü Gördüm” 

 

Barış Harekatı’nda cephe gerisinde doktor olarak görev yaptığını, birçok yaralıyı tedavi ettiğini, birçok kişinin de şehit olduğunu söyleyen Eroğlu, o dönemde savaşın gerçek yüzünü gördüğünü belirtti.

 

“Kıbrıs Türkü, Varlık İçin Verdiği Mücadeleyi, 15 Kasım 1983’te KKTC Devletini Kurarak Taçlandırdı”

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin büyük bedeller ödenerek kurulduğuna vurgu yapan Eroğlu, “Kıbrıs Türkü, varlık için verdiği mücadeleyi 15 Kasım 1983’te KKTC devletini kurarak taçlandırdı. Bunun kıymetini bilmek lazım. Yeni yetişen nesillerin geçmişe bakıp, tarihini çok iyi araştırması ve Kıbrıs Türkü’nün hangi noktadan nereye geldiğini çok iyi öğrenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

“Kıbrıs Türkü, Anavatan Türkiye’nin, 1974’te Gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile Yarattığı Coğrafya Üzerinde Huzura Kavuştu”

 

Kıbrıs Türkü, büyük mücadelelerden sonra Anavatan Türkiye’nin de 1974’te gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile yarattığı coğrafya üzerinde kurmuş olduğu devletle huzura kavuştuğunu söyleyen Eroğlu, bir devleti yaşatmanın, devleti kurmaktan daha zor olduğunu ve Kıbrıs Türkü’nün bu devleti yaşatmak mecburiyetinde olduğunu belirtti.

 

Devlet çatısı altında yaşamanın önemine de değinen Eroğlu şunları kaydetti; “Başkalarının boyunduruğu altında Federasyon çatısı altında ortaklardan biri sizi azınlık olarak görürse siz o çatı altında huzur ve güven içerisinde yaşayamazsınız. Kıbrıs coğrafyası üzerinde kurmuş olduğunuz bir devlet vardır. Türkiye gibi bir Anavatanımız var ve Türk Silahlı Kuvvetleri buradadır. Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünde varlığımızı sürdürüyoruz…”

 

KKTC Devletinde Olan Sıkıntılar Bütün Dünya Ülkelerinde de Var”

 

KKTC devletinde olan sıkıntıların bütün dünya ülkelerinde de olduğunu belirten Eroğlu, “Çok şükür bizim ülkemizde isyan yok, kavga yok, savaş yok. Bir de iç savaşların var olduğu ve her gün eylemlerle insanların kurşuna dizildiği ülkeler var. KKTC demokratik bir ülkedir. Bunun değerinin bilinmesi gerekir” ifadelerine yer verdi.

 

Geçmişte Kıbrıs Türkü’nün çok acılı günler yaşadığına değinen Eroğlu, mücahitlerin evlerinden çıktığında eşlerinin, akşam kocasının eve geri dönüp dönmeyeceği telaşı içinde yaşadığını ve birçoğunun da Rumlar tarafından şehit edildiğini hatırlattı. O günlerden bu günlere gelirken verilen fedakarlıklarla devletin kurulduğuna dikkat çeken Eroğlu, Kıbrıs Türkü’ne ve genç nesillere düşen görevin, bu devleti yaşatmak olduğunun altını çizdi.

 

“Rum’un Ortaya Koyduğu Şartlar Kabul Edildiği Anda Kıbrıs’ta Türk Varlığından Bahsetmek Mümkün Değil”

 

Rumlarla bir anlaşmanın olamayacağını, geçen 50 senede Rum’un uzlaşmazlığını, bir anlaşma niyetinde olmadığının anlaşılması gerektiğine vurgu yapan Eroğlu, “Federasyon hayali peşinde 50 sene boşa gitti. Annan planı gibi bir planı reddeden Rumlar, Kıbrıs Türkü ile hangi planı paylaşacak” diye sordu.

 

Rumları yüzde yüz tatmin edecek bir anlaşmanın; “Türk askerinin adadan çıkması, garanti sistemin ortadan kalkması, azınlık olma durumunu kabul etme ve Rum egemenliği altında yaşamak” demek olduğunun altını çizen Eroğlu, Rumların son olarak da Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarından vazgeçmesini istediğini, sırf bir anlaşma olsun diye Rum’un ortaya koyduğu şartların kabul edildiği anda Kıbrıs’ta Türk varlığından bahsetmenin mümkün olamayacağı uyarısında bulundu.

 

Rumların isteklerinin ortada olduğunu ve bu şartlarda bir anlaşmanın mümkün olmadığını söyleyen Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün birlik ve beraberlik içinde KKTC devletini daha güzel günlere ulaştırmak ve dünya devletlerinin arasına taşımak için hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Türkiye ve Azerbaycan’ın Tatbikatında Temsili Düşman Saldırısı Geri Püskürtüldü

Türkiye ile Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan’da başlattığı geniş kapsamlı ortak askeri tatbikat devam ediyor.   …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir