Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / “İlk Adımdan Kuruluşa” Milli Mücadele Karma Resim Sergisi, Çavuşoğlu Tarafından Açıldı

“İlk Adımdan Kuruluşa” Milli Mücadele Karma Resim Sergisi, Çavuşoğlu Tarafından Açıldı

“İlk Adımdan Kuruluşa” Milli Mücadele karma resim sergisi, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu tarafından açıldı. Lefkoşa’da AKM’de açılan sergi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. yılı nedeniyle Samsun Valiliği tarafından organize edildi.

Sergide bir konuşma yapan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 19 Mayıs 1919 yılında başlayan mücadelenin 100’üncü yılında olunduğuna dikkat çekerek, sergiyle, verilen mücadelenin somut görüntülerinin yeni nesillere aktarılacağını kaydetti.

Tarihlerin yaşayanlar tarafından bilinerek en ağır şekilde de bedeller ödendiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, yeni nesillerin de bedeller ödememesi için tarihlerini hiçbir zaman unutmaması gerektiğini belirtti.

Samsun’un mücadele tarihinde çok önemli bir şehir olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, KKTC halkının da seyirci değil kahraman olan bir halk olduğunu kaydetti. KKTC halkının da bağımsızlıklarını kazanmaları adına ağır bedeller ödediğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’de yapılan ve il il gezilen serginin KKTC’de de sergilenmesini istediklerini söyleyerek, “ne mutlu bize ki bu tarihin bir parçasıyız” dedi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir