Perşembe , Aralık 2 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cumhurbaşkanlığı’nda Yer Alan Toplantı Sonrası Siyasi Parti Başkan ve Temsilcileri Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanlığı’nda Yer Alan Toplantı Sonrası Siyasi Parti Başkan ve Temsilcileri Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 25 Kasım’da  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Rum lider Nikos Anastasiadis ile Berlin’de yapacağı görüşme öncesi siyasi parti Başkan ve temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantı sonrası açıklama yapan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Berlin öncesi durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, 3’lü yapılacak gayri resmi toplantıdan beklenti yaratılmaması gerektiğini söyledi. Tatar, Berlin’deki gayri resmi toplantıyı yakından takip edeceklerini belirterek, Kıbrıs Türk halkının kendi geleceğini kurgularken, garantörlüklerin, Türkiye’nin de içinde, merkezinde olması gerektiğine vurgu yaptı.

Halkın Partisi Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, açıklamasında, iki tarafın Ortak vizyonu olmadığı sürece müzakerelerin başlamasının doğru olmayacağını ifade ederek, diyaloğun devam edebileceğini ama müzakerelerin kaldığı yerden başlamasına olumlu yanıt verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da, Berlin’de önemli bir görüşme olacağını ifade ederek, Crans Montana’dan sonra BM Genel Sekreteri ile ilk toplantının olacağını kaydetti.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, Berlin’de “ya tamam ya devam” denecek bir durum olmadığını, karar noktası değil ama yeni bir müzakere sürecinin kapısının aralanıp aralanmayacağı konusunda adım atılıp atılmayacağı açısından önemli olduğunu ifade etti.

Demokrat Parti adına toplantıya katılan Milletvekili Serdar Denktaş da, Rum tarafında çözüm gerekliliği olmazsa çözüm olmayacağını ve sadece yeni kağıtlar ortaya çıkacağına işaret etti.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da, “5’li zirve zor görünüyor. Rum tarafının duruşu net” diyerek, “Süreç en baştan başlayacaksa zaman kaybı olur. Böyle olursa Türk tarafı artık bir karar vermeli. Berlin sonrası göreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir