Cuma , Ocak 24 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Töre: Berlin’de Üçlü Görüşmede Rum Zihniyetinin Değişmeyeceğini Unutmamak Gerekir

Töre: Berlin’de Üçlü Görüşmede Rum Zihniyetinin Değişmeyeceğini Unutmamak Gerekir

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yaptığı yazılı açıklamada, “Berlin’de üçlü görüşme yapılırken Rum zihniyetinin değişmeyeceğini unutmamak gerekir. Kıbrıs’ta barış istemeyen Rumlardır” dedi.

Töre yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Kıbrıs meselesinin geldiği son nokta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını geleceğe taşımamızdır. Birleşik Kıbrıs Helenizme giden bir modeldir. 1960 yılında Rumlarla kurduğumuz Ortaklık Devleti Helen Cumhuriyetine dönüştü.

Türkiye’nin etkin ve fiili müdahalesi olmasaydı adanın tamamı Yunan adası haline gelecekti. Kıbrıs adasında ve etrafındaki denizlerde stratejik hesaplaşmalar devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sonlandırmak, Türkiye ve Türk Ordusunu bu bölgeden uzaklaştırmak istenmektedir. Berlin’de üçlü görüşme yapılırken Rum zihniyetinin değişmeyeceğini unutmamak gerekir. Kıbrıs’ta barış istemeyen Rumlardır. 60 yıldır 1958’lerden beri müzakereler yapılıyor. Rumlar Kıbrıs’ı Helen adası olarak niteleyip Kıbrıs Türk halkına azınlık hakları öneriyor. Berlin’de yeniden başlıyoruz diyerek yakınlaşmalar, mutabakatlar var diyerek aldatılmaya tahammülümüz yoktur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne sahip çıkalım.”

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Tarım Dairesi Eğitim Çalışmalarına Dikmen İle Devam Edecek

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarım Dairesi, üreticileri bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde, tarla günü ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir