Pazar , Kasım 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Cephanelikteki Patlama Yangın Ya Da Sabotaj Değil, Teknik Bir Sebepten Kaynaklandı

Cephanelikteki Patlama Yangın Ya Da Sabotaj Değil, Teknik Bir Sebepten Kaynaklandı

Arapköy-Çatalköy’de Eylül ayında cephanelikte meydana gelen patlamanın sebebinin sabotaj ve yangın olmadığı, mühimmattan kaynaklanan teknik bir nedenden kaynaklandığı bildirildi.

Cephanelikteki patlamaya ilişkin olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa milletvekili Asım Akansoy’un yazılı soru önergesine yanıt verildi. Bu çerçevede Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Başbakanlığa iletilen yazıda, “Patlamanın sebebinin sabotaj veya yangın olmadığı, mühimmattan ötürü teknik bir sebepten kaynaklandığı tespit edildi” ifadesi kullanıldı.

Yazıda, patlamaya sebep olan mühimmatın muadili mühimmatın, emniyetli bölgeye taşındığı ve muhtemel kazalarla ilgili tedbir alındığı da kaydedildi. Patlama sonrası Mühimmat Bölüğü içerisinde ve dışında toplanan mühimmatın tamamının etkisiz hale getirilmesi faaliyetlerinin, halkı rahatsız etmeyecek, bina ve tesislere zarar vermeyecek şekilde imhasına devam edildiği de belirtildi.

Yazıda ayrıca, sadece kışla içerisinde patlama noktasında yer altına saplanmış mühimmatın emniyetli bir şekilde çıkarılmasına ve imha faaliyetine devam edildiği, tüm faaliyetlerin 31 Aralık 2019 tarihine kadar tamamlanmasının planlandığı da aktarıldı.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı Ziyaret Edenlerin Sayısı 245 Bin 221’e Ulaştı

Kapalı Maraş’ın, 8 Ekim 2020 tarihinde halkın ziyaretine açılmasının ardından ziyaret edenlerin sayısının 245 bin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir