Çarşamba , Eylül 30 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; “Kıbrıs’ta Bundan Sonra Bir Müzakere Yapılacaksa Ucu Açık Olmayacak”

TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın; “Kıbrıs’ta Bundan Sonra Bir Müzakere Yapılacaksa Ucu Açık Olmayacak”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,Berlin’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde yapılan gayriresmi üçlü Kıbrıs görüşmelerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bizim baştan beri Kıbrıs konusundaki yaklaşımımız bir kere ucu açık müzakerelerin netice vermeyeceği şeklinde. Bundan sonra yapılacak bir müzakere, toplantı, yol haritası mutlaka ucu açık olmayan, kademeli ama parametreleri belli; yani hangi ilkelere bağlı olduğu son derece açık net bir şekilde ortaya konmuş bir müzakere süreci olmak durumundadır” dedi.

Kalın, yine aynı şeyleri konuşup zaman kaybetmekten başka bir sonuca varılmasının mümkün olmadığını belirterek, “Burada iki toplumun da eşit haklara sahip olduğu bir yapının kurulması, Kıbrıs Türklerinin de adanın eşit sakinleri olarak muamele göreceği, siyasi haklarını, ekonomik haklarını kullanabileceği bir çerçeveyi esas almak durumundayız. Bizim bakış açımız bu. Bunun dışındaki alternatifleri kabul etmemiz elbette mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

Kıbrıs meselesinin çözümü için Türkiye’nin bugüne kadar çok adımlar attığını ve gayret sarf ettiğini anımsatan Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buradan çıkartılacak önemli dersler var. Kıbrıs meselesi çözülmediği zaman Doğu Akdeniz, oradaki doğal rezervler sorun olmaya devam ediyor. Ama maalesef AB ülkeleri bu konuda tarafsız ve yapıcı bir tutum almak yerine Rum tarafını tutarak, işte ‘o bir üye ülke’ diyerek, burada sürece katkı vermeyen bir tutum sergiliyorlar. Ama biz tabii ki Kıbrıs sorununun çözümü için eğer şartlar uygunsa, çerçeve doğru bir şekilde ortaya konulmuşsa böyle bir çabanın içinde oluruz ve bunu destekleriz, BM çerçevesi ya da şemsiyesi altında yürütülecek bu çalışmalara. Ama dediğim gibi birinci ilkemiz bizim burada Kıbrıs Türkü’nün hakkını, hukukunu koruyacak, onların ekonomik siyasi menfaatlerini garanti altına alacak bir yapının temin edilmesi, tesis edilmesi, bunun dışında bir alternatifin masaya getirilmemesidir.”

 

KAYNAK: AA

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları çerçevesinde yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre; “ 1. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir