Salı , Mart 2 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar; “Türkiye’nin garantörlüğü şart”

Başbakan Tatar; “Türkiye’nin garantörlüğü şart”

Başbakan Ersin Tatar, Londra’da katıldığı bir resepsiyonda, Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili konuştu.

“Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark var” diyen Başbakan Ersin Tatar, çözüm konusunda federal bir anlaşmanın pek umut vermediğini belirtti. Kıbrıs’ta artık alternatif düşüncelerin de gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının ancak, Türkiye’nin garantörlüğünde ve devlet çatısı altında kendi egemen eşitliği temelindeki bir anlayışla yoluna devam edebileceğini söyleyen Başbakan Ersin Tatar; “Türkiye’nin garantörlüğü şart” diye konuştu.

Konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Doğu Akdeniz’de çok önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Tatar, “Bu gelişmelerde Türkiye’nin pozisyonu, iddiaları ve kararlılığı, bizlerin de egemenlik hakları ile KKTC, Doğu Akdeniz’de çok önemli bir noktaya geldi. 1974’te kendi kardeşlerinin can ve mal güvenliği için Kıbrıs’a gelen Türkiye, şimdi 45 yıl sonra bu Türk Devleti’nin Doğu Akdeniz’deki geleceği ve bölgedeki başarısı için çok önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. Bu devletin ortaya çıkmasında da hepimizin katkıları vardır.” dedi.

Kaynak: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir