Perşembe , Ekim 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Bakan Çavuşoğlu’nun Kırgızistan Temasları

Bakan Çavuşoğlu’nun Kırgızistan Temasları

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kırgızistan’da 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmi kapanış programı törenine katıldı.

Kırgızistan’ın güneyindeki Oş’ta gerçekleştirildi Kırgızistan’ın Oş şehri, düzenlenen kapanış töreniyle unvanını Özbekistan’ın Hive şehrine devretti.

Bu çerçevede düzenlenen kapanış töreninde konuşan Bakan Çavuşoğlu, TÜRKSOY ile her yıl 2-3 organizasyona imza attıklarını belirterek, “KKTC olarak, TÜRKSOY’un ciddi bir aktörüyüz” dedi.

TÜRKSOY’un uzun zamandan beri aynı dili konuşan, aynı soydan gelen insanları bir araya getirmeye çalıştığının altını çizen Çavuşoğlu, “Biz de bu emeğe katkı koyan ülkelerdeniz. Birleşmiş Milletler nezdinde, KKTC tanınmayan bir ülke olmasına rağmen biz aslında TÜRKSOY’un ciddi bir aktörüyüz. TÜRKSOY’un Türk şehirlerinde yaptığı bütün toplantılara katılmaktayız. KKTC devleti ve milleti olarak, anavatan Türkiye ile birlikte atılacak her adımda TÜRKSOY’un destekçisiyiz.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, gözlemci ülke sıfatıyla katıldıkları TÜRKSOY’a üye ülkelerden ve soydaşlardan destek beklediklerini de sözlerine ekledi. Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov da, açılışı nisanda yapılan Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrinin tanıtımının başarılı olduğunu belirtti. Oş Büyükşehir Belediye Başkanı Talaybek Sarıbaşev de, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Oş’un siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak geliştiğini ifade etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Oş şehrinin, üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdiğini, tanıtımına ve kültür turizmi potansiyelinin gelişmesine katkı sağladığını kaydetti. Program, Türk dünyasından çeşitli dans gruplarının gösterileriyle sona erdi.

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir