Salı , Eylül 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğalgaz Konusunda Değerlendirmede Bulundu

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğalgaz Konusunda Değerlendirmede Bulundu

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs’ta bizim önerilerimize kulak vermediler. Biz de gemilerimizi gönderdik, sondajı başlattık. Burada sahada gücümüzü gösteriyoruz, şimdi bunun diplomasi ayağını yürütüyoruz, yürütmeye de devam edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, Antalya’da gerçekleştirilen AK Parti Gençlik Kolları Akdeniz Bölge Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz’de tüm uyarıları rağmen Kıbrıs çevresindeki hidrokarbon zenginliklerini paylaşmak istemeyenlerin,  Avrupa Birliğine güvendiğine dikkati çekerek, AB’de sadece üyelik dolayısıyla saçma bir dayanışma anlayışı bulunduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin dış politikada hem sahada hem de masada güçlü olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kıbrıs’ta bizim önerilerimize kulak vermediler. Biz de gemilerimizi gönderdik, sondajı başlattık. Burada sahada gücümüzü gösteriyoruz, şimdi bunun diplomasi ayağını yürütüyoruz, yürütmeye de devam edeceğiz. Haklıyız çünkü. Zaten kendi kıta sahanlığımızdaki konuları kimseyle tartışmayız, tartışmaya da açtırmayız. Kıbrıs etrafındaki rezervlerin paylaşımı için masada da sahada da güçlü olmalıyız. Suriye’de sahada güçlü olurken masada da kazanımlarımızı kaybetmiyoruz, dengeleri değiştiriyoruz, oyunları bozuyoruz. Terör devleti kurulmasının önüne geçiyoruz, huzur, barış getiriyoruz.”

Türkiye’nin sert gücünü gerekli yerlerde kullandığını ancak kalıcı olmak için yumuşak güce de ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin dünyadaki tüm mazlumların umudu olduğunu vurguladı.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları çerçevesinde yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre; “ 1. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir