Cuma , Nisan 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Sucuoğlu: “Engellilerin Yaşadığı Sorunlar, Genel Bir Anlayışla Ele Alınması Gereken Toplumsal Bir Sorun”

Sucuoğlu: “Engellilerin Yaşadığı Sorunlar, Genel Bir Anlayışla Ele Alınması Gereken Toplumsal Bir Sorun”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” nedeniyle yayımladığı mesajda, Engelliler Günü’nün toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını ve refahını teşvik etmeyi ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalık arttırmayı amaçlayan önemli bir gün olduğunu vurguladı.

Sucuoğlu, engellilerin yaşadıkları sorunların, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, özel gereksinimli kişilerin yaşamın her alanında tam ve bağımsız kişiler olarak katılımını sağlamanın, onlar için gerekli her türlü fırsat eşitliğini sağlamanın ve bu hedefe ulaşacakları kurumsal yapılar oluşturmanın sosyal devlet olarak en öncelikli görevleri olduğunu söyledi.

Özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşama uyumunda en etkili araçlardan biri ve belki de en önemlisinin mesleki eğitim ve rehabilitasyon olduğunu ifade eden Sucuoğlu, özel gereksinimli bireylerin toplum içerisinde güçlendirilmesi, iyileştirilmesi ve daha aktif bir yaşam sürmesinin, destek sürecinin bir bütün olarak başarıya ulaştırılmasına bağlı olduğunu kaydetti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı: Türkiye’den KKTC’ye Gemi Seferleri Devam Etmektedir

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, KKTC vatandaşlarının Türkiye’den ülkeye gelebilmesi için gemi seferlerinin devam edeceğini belirtti. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir