Salı , Eylül 29 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar Engelliler Federasyonu’nu Ziyaret Etti

Başbakan Tatar Engelliler Federasyonu’nu Ziyaret Etti

Başbakan Ersin Tatar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Engelliler Federasyonu’nu ziyaret etti. Başbakan Tatar, ziyarette yaptığı konuşmada, engellilere yönelik hassasiyetlerini her vesile ile gösterdiklerini kaydetti ve dün çeşitli kurum kuruluş ve devlet makamlarının engelliler konusunu değerlendirip ilgili mesajları verdiğini söyledi.

Engelli olmanın bir insanlık olayı olduğunu, herkesin bir engelli adayı olduğunu ve başına her an her şeyin gelebileceğini anlatan Başbakan Tatar, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve ailelerine destek olmanın önemli olduğunu vurguladı.

Devlet nezdinde herkesin eşit olduğunu dile getiren Başbakan Tatar, hayat mücadelelerinde engellilere yardımcı olmak ve onları sahip çıkmak  gerektiğini vurguladı.

Tatar bütçe olanakları dahilinde zaman içerinde engellilerin sorunlarını çözmek için çalışacaklarını kaydetti ve tüm sorunları birlikte halletmenin mümkün olmadığını belirtti.

Tatar yaşamını kaybeden Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet’e de rahmet diledi.

Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk de, 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle var olan sorunlarını devlet yetkililerine aktarma fırsatı bulduklarını kaydederek, 14 maddelik istem paketini Başbakan Tatar’a sundu.

Özel Eğitim Yasası, istihdam, nakdi yardım, ulaşım- dolaşım, engelsiz yaşam evi gibi sıkıntıları olduğunu kaydeden, yıllardır devlete engelli istihdamı yapılmadığını söyleyerek çok sayıda engellinin iş beklediğini belirten Yücetürk, Engelli Dairesi açılmasını istediklerini de ifade etti.

Kaldırımlarda hiçbir engellinin yürüyemediğini, dairelere binalara giriş çıkışlarının çoğu zaman mümkün olmadığını anlatan Yücetürk, belediyelerin de bu konularla ilgili düzenlemeler için katkı beklediğini söyledi.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Meclis Başkan Yardımcısı Töre Azerbaycan’a Destek Mesajı Verdi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yazılı açıklama yaparak Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını kınadı. Töre açıklamasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir