Cuma , Nisan 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Samani: “Guterres’in Berlin Açıklaması İle Devreye Yeni Unsurlar Girdi”

Samani: “Guterres’in Berlin Açıklaması İle Devreye Yeni Unsurlar Girdi”

Cumhurbaşkanlığı Teknik Komiteler Genel Koordinatörü Meltem Onurkan Samani, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmada, Berlin açıklamasında yer alan yeni unsurların gözden kaçırılmaması gerektiğini belirterek “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Berlin açıklaması ile devreye yeni unsurlar girdi” dedi.

Artık sırf müzakere etmek için ucu açık müzakere döneminin kapandığını belirten Samani, “BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri’nin raporlarında da ucu açık bir sürecin artık bittiği, yeni bir sonuç odaklı süreç döneminin başladığı yer alıyor” dedi.

Berlin’deki toplantıdan 5’li konferansı için mutabakat çıktığını da ifade eden Samani, konferansın toplanabilmesi için tüm tarafların hazır olduğunu söylemesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Aşamalandırılmış, kademelendirilmiş bir süreç ve stratejik anlaşma hedefi yeni unsurlardır. BM Genel Sekreteri tüm taraflarla istişare edecek, 5’li toplantıyı planlayacaktır. Muhtemelen bu toplantı seçim sonrası gerçekleşecektir.”

Samani, Berlin’de stratejik anlaşmanın ortaya çıkmasıyla ilgili bir planlama yapılmasının teyit edildiğini, bunun da yeni ve son derece olumlu bir unsur olduğunu söyledi.

 

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sucuoğlu: İşten Durdurma Yasaklanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz  Sucuoğlu, yaptığı açıklamada, özel sektörde çalışanların mağdur olmaması için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir