Çarşamba , Ağustos 5 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı, Cumhurbaşkanı Akıncı Başkanlığındaki Toplantıda Ele Alındı

Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı, Cumhurbaşkanı Akıncı Başkanlığındaki Toplantıda Ele Alındı

Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki toplantıda ele alındı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, belediye başkanları tarafından reddedilen çalışmanın, yürürlük tarihine kadar gözden geçirilerek, iyileştirilmesine katkı yapmak amacıyla ilgili paydaşları bugün toplantıya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, toplantıda, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmalarında gelinen aşama değerlendirildi.  4 Aralık’ta Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Belediye Başkanı tarafından reddedilen taslağın mevzuat gereği 26 Aralık’ta yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede yaptığı konuşmada, “Plansız gelişmenin çok sakıncalarını yaşadık. Tüm bölgelerimiz planlı bir şekilde gelişmesinin büyük önemi vardır. Burada da değerli bir emek söz konusu. Bilimsel verilere dayanarak ve en başta kamu yararı gözetilerek vahim hata yapmadan imar planının tamamlanarak bölgede uygulanmaya başlaması yerinde olacaktır” dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgelerinde de sağlıklı ve sürdürülebilir gelişme için tarım arazilerinin, orman alanlarının ve kıyıların korunmasının taşıdığı önceliği vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, tüm bu doğal zenginliklerin gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nı ortak paydada buluşularak dengelemenin kolay bir iş olmadığını, ancak sağlıklı gelişme için bunun başarılması gerektiğini vurgulayarak, ancak her durumda kamu yararını ön planda tutmanın zorunluluğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle dedi:
“Çarpık yapılaşma bu ülkeye çok şey kaybettirir. Bunun yanında sadece plan yapmak değil, planları uygulamak da önemlidir. İmar planıyla ilgili yürütülen çalışmalarda gelinen noktada yanlışlıkların giderilebilerek eksikliklerin tamamlanabileceğini değerlendiriyorum. Toplantıda gözlemlediğim, özellikle 568 hektar tarım arazisinin korunması yönünde genel bir hassasiyetin varlığıdır. İmar planında öngörülen nüfus projeksiyonlarının da daha gerçekçi düzeyde olması yönündeki değerlendirmelerin dikkate alınmasında yarar vardır.”

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Birleştirilmiş 2020 Mali Yılı Bütçe Yasası Hakkında Yasa Gücünde Kararname Ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu 2020 Mali Yılı Bütçesi Kabul Edildi

Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak Sivil Savunma Teşkilatı Personel Değişiklik Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir