Perşembe , Ekim 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar, Rus Medyasına Değerlendirmelerde Bulundu

Başbakan Tatar, Rus Medyasına Değerlendirmelerde Bulundu

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs’ta bir çözümün ancak yan yana iki Devlet modeliyle mümkün olabileceğini belirtti.

Başbakan Tatar, Ulusal Kanalda Rus medyasına verdiği özel röportajda, 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirilen 3’lü görüşmenin de gerek gayri resmi olması gerekse de çöken Crans Montana sürecinin devamı niteliğinde olmasından dolayı ümit vaat etmediğini söyledi.

Gutteres belgesi temelli olan Crans Montana süreci ile Berlin görüşmesindeki referans şartları arasında farklılık olmadığını dile getiren Tatar, “Referans şartlarında bir fark yoksa nasıl bir anlaşma olabilir anlamak kolay değil” dedi.

Başbakan Tatar, ne kendisinin ne de Türkiye’nin önümüzdeki süreçte 5’li bir görüşme olabileceğine sıcak baktığını da vurguladı.

Tatar, Kıbrıs Türklerinin adada Türkiye’nin garantisi olmadan kendini güvende hissetmeyeceğinin altını çizdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kıbrıslı Türklerin güvenliğini sağlamasının hayati olduğunu vurgulayan Tatar, KKTC halkının çok büyük bir çoğunluğunun bu şekilde düşündüğünü ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs’ta bir çözümün ancak yan yana iki Devlet modeliyle mümkün olabileceğini vurgulayarak buna Kosova modelini örnek gösterdi. Tatar,Kıbrıs Türkleri tek vücut olursa dünya da buna saygı gösterir” dedi.

Kıbrıs Türklerinin Türkiye’ye müteşekkir olduğunu iki ülke haklarının et ve tırnak gibi birbirine bağlı olduğunu söyleyen Tatar, ancak kendi Devletlerini yaşatma arzusundan dolayı Türkiye’ye bağlanmak istemediklerini kaydetti.

“Bu Devlet bizim onurumuzdur” diyen Tatar, bağlanmanın da zaten uluslar arası hukukta sıkıntı yaratacağını anlattı.

Açıklamalarında, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon krizine de değinen Başbakan Tatar, Türkiye’nin müzakerelerin devamı adına Rumlara çok sabır gösterdiğini ancak, Rum Yönetimi’nin adanın tek sahibi gibi davranmasının artık sabırları taşırdığını kaydetti.

Son olarak Kıbrıs Türk tarafınca Rumlara sunulan paylaşımı ortak komite ile yapalım önerisinin de reddedildiğini hatırlatan Tatar, bunun üzerine Türkiye’nin bölgede arama faaliyetlerini başlattığını söyledi.

Türkiye’nin halihazırda bölgede en büyük ana kara olduğundan dolayı herkesten fazla haklara sahip olduğunu hatırlatan Tatar, buna rağmen Türk tarafının kimsenin hakkına göz dikmeden sadece kendi hakkını aradığını vurguladı.

Başbakan Tatar, bölgedeki kıta sahanlığı krizinin asla bir savaşa yol açmamasını da temenni ederek, bir savaşa kimsenin tahammülü olmadığını belirtti.

 

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir