Çarşamba , Ağustos 5 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Çavuşoğlu: “Rum Tarafı, Kıbrıslı Türklerle; Yunanistan, Türkiye ile işbirliği içinde olmalı”

Çavuşoğlu: “Rum Tarafı, Kıbrıslı Türklerle; Yunanistan, Türkiye ile işbirliği içinde olmalı”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle anlaşabileceğini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkıyla, Yunanistan’ın da Türkiye ile iş birliği arayışı içinde olması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin daha önceki kıta sahanlığı içindeki parsellerini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ruhsat verdiği alanları, Türkiye’nin sondaj çalışması yaptığı 7. parseli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ruhsat verdiği alanları gösterdi.

Çavuşoğlu, Libya’nın yeni belirlediği kıta sahanlığına da işaret ederek, haritada belirtilen batı sınırlarının da belli olduğu Türk kıta sahanlığını anlattı.

“Eğer bizden izinsiz herhangi bir araştırma için girmeye çalışan olursa, o zaman askeri tedbirler dahil olmak üzere, engellemek kararlılığında mıyız?” sorusuna Çavuşoğlu, “Elbette. Sondaj ya da sismik araştırmadan bahsediyoruz. Engelleme hakkımız var” yanıtını verdi.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Özersay: “Umarım Bu Elim Olayda Ölü Sayısı Artmaz Ve Lübnan En Kısa Sürede Yaralarını Sarar”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından mesaj …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir