Salı , Nisan 7 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Taçoy: “Türkiyesiz Doğu Akdeniz’de Denge Sağlanamayacağını Herkes Biliyor”

Taçoy: “Türkiyesiz Doğu Akdeniz’de Denge Sağlanamayacağını Herkes Biliyor”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz’de yaşanan son gelişmelere dair AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, “Türkiye ile çatışma içerisine girmeyi hiç kimse arzu etmemektedir. Türkiyesiz Doğu Akdeniz’de bir dengenin sağlanamayacağını herkes biliyor” dedi.

Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Yunanistan ile AB’yi de arkasına alarak, bölgede 2004’ten bu yana fazla tepki almadan, beyhude ve pervasızca bir harekete giriştiğini söyledi. Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, bölgeler arası çıkar çatışmalarıyla, münhasır ekonomik bölgelere tek taraflı müdahale ettiğini ancak bunun doğru bir hareket olmadığını, kimsenin bunu Rumların yanına bırakmayacağını dile getirdi.

Bakan Taçoy, Türkiye ile KKTC arasında 2011’de Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalanmasıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının lisanslandırıldığı ve KKTC’ye ait münhasır ekonomik bölge içerisinde çalışma yetkisi aldığını hatırlattı.

Türkiye’nin, sismik araştırma ve sondaj gemileriyle özellikle son 2 yıldır bölgede önemli çalışmalar yaptığının altını çizen Taçoy, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki bu faaliyetleriyle “Ne Kıbrıs Türk halkının ne de kendi hakkımı kimseye bırakmam.” mesajını verdiğini söyledi.

Türkiye’nin “Mavi Vatan” diye adlandırılan bölgedeki mavi alanını daha fazla genişlettiğini vurgulayan Taçoy, bu hamlelere karşı çıkan ülkelere de buralarda gerçekten GKRY ve Yunanistan tarafından büyük bir suistimal olduğunu gösterdiğini belirtti. Taçoy, “Türkiyemiz, Doğu Akdeniz’de hem bizim haklarımızı hem de kendi haklarını sonsuza kadar taşıyacaktır. Biz de sonsuza kadar destek vereceğiz” dedi.

 

KAYNAK: AA

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

“Covid-19 Ruhsal Danışma Hattı” Açıldı

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bünyesinde, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in katkılarıyla “Covid-19 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir