Cuma , Şubat 26 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar TRT’de Gündemi Değerlendirdi

Başbakan Tatar TRT’de Gündemi Değerlendirdi

Başbakan Ersin Tatar, TRT’ye yaptığı değerlendirmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türk kaptanları tutuklaması ile ilgili olarak Rum tarafının bunu sürekli olarak yaptığını ifade etti.

Rum Yönetimi’nin bu yaptığının insan haklarına aykırı olduğuna işaret eden Başbakan Tatar, BM’den de; “Türk gemi kaptanlarının hem haksız yere tutuklanması hem de en temel haklarının ihlal edilmesi nedeniyle Rum kesiminin uygulamalarını 5 yıl süreyle takibe alması” yönünde çıkan kararın da memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Tatar, dünyanın Rum tarafının yaptığını görmesi açısından da kararın önemli olduğunu belirtti.

Uçuşlarda ve sporda KKTC’ye uygulanan ambargolara işaret eden Başbakan Tatar, dünyanın artık buna da dikkat etmeye başladığına değindi.

Kıbrıs Türkü’nün her platformda mücadelesini sürdürdüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de yanında olduğunu belirten Tatar, her ortamda ve merkezde mücadeleyi sürdürerek KKTC’nin hak ve çıkarlarını korumanın herkesin görevi olduğuna işaret etti. Kıbrıs Türkünün her ne kadar ambargolar altında olsa da en güzel dönemini yaşadığını ifade eden Tatar, “bu noktadan sonra kendimizi kabul ettirmemiz önemlidir” dedi.

İnsansız Hava Aracı’nın KKTC’ye gelmesini de değerlendiren Tatar, İnsansız Hava Aracı’nın ülkede olmasının çok önemli olduğunu, KKTC’nin Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz’deki hakimiyetini ve güvenliğini sağlamakta olduğunu anlattı.Tatar, İnsansız Hava Aracı’nın Dalaman merkezinden KKTC’ye gidip gelmesinin 8 saati bulduğunu bunun da burada olmalarının gereğini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz’de KKTC’nin artık önemli bir noktada olduğunun fark edildiğini ve Türkiye’nin katkıları sayesinde bu coğrafyada başın dik yaşamın sürdürüldüğünü kaydeden Tatar, mücadele verilirken KKTC’nin de önemli bir noktada ve pozisyonda olmasının ülke açısından çok değerli olduğuna işaret etti.

 

KAYNAK: BRT

 

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir