Pazartesi , Ocak 20 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Milli Savunma Bakanı Akar: “Libya Mutabakatı Tamamen Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Yapıldı”

TC Milli Savunma Bakanı Akar: “Libya Mutabakatı Tamamen Uluslararası Hukuk Çerçevesinde Yapıldı”

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya ile imzalanan mutabakatla ilgili, “Tamamen uluslararası hukuk çerçevesinde yapıldı. Burada hiçbir şekilde farklılık yok. Bunu anlamayanların anlaması lazım” dedi.

TC Milli Savunma Bakanı Akar, katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin denizdeki hak, alaka ve menfaatlerine yönelik faaliyetlerini de kararlılıkla sürdürdüklerini vurgulayarak, “Bu konuda bizim iznimiz olmadan bir karar alınmasına, oradaki hakkımızın, hukukumuzun çiğnenmesine müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Bununla ilgili alınması gereken ne kadar tedbir varsa bunlar da sürekli alınmakta, takip edilmekte” değerlendirmesinde bulundu.

Akar, Türkiye’nin bu konuda tehdit dili kullanmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuka uygun şekilde, iyi komşuluk, barış, huzur ve saygı içinde çalışmalarımızı sürdürmek istediğimizi her fırsatta dile getirdik. Türkiye Cumhuriyeti garantör bir devlet. Garantörlük anlaşması çerçevesinde garantörlük görev ve sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz, aksaksız yerine getirdi, bundan sonra da aynı esaslar doğrultusunda aynı hassasiyetle yerine getirmeye devam edecek. Kıbrıs bizim milli meselemiz. Bu milli meselemizden vazgeçmemiz, herhangi bir şekilde ödün, taviz vermemiz söz konusu değil. Biz hak, alaka ve menfaatlerimiz neyse bunların peşindeyiz hakkımızı hukukumuzu koruyacağımızı söyledik.”

Libya ile imzalanan mutabakata da değinen Akar, “Tamamen uluslararası hukuk çerçevesinde yapıldı. Burada hiçbir şekilde farklılık yok. Bunu anlamayanların anlaması lazım.” dedi.

Mutabakatın uluslararası tanınırlığa sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapıldığını anımsatan Akar, “Tarih boyunca kültür, iş birliği olan bir ülke ile bizim bu zor günlerinde onlarla beraber olmamız, iş birliği, yardımlaşma içinde olmamız çok doğaldır. Bizim yaptığımız da budur.” ifadesini kullandı.

 

KAYNAK: TRTHABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

MECLİS YARIN TOPLANIYOR…

GÜNDEMDE CUMHURBAŞKANI’NCA YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE İADE EDİLEN İKİ TASARI DA VAR Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir