Cuma , Şubat 26 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Kıbrıs Türk Ozanı Turgay Salim Hoşsöz, Radyo Güven’de Yayınlanan “Yaşam Kuşağında” Programına Konuk Oldu

Kıbrıs Türk Ozanı Turgay Salim Hoşsöz, Radyo Güven’de Yayınlanan “Yaşam Kuşağında” Programına Konuk Oldu

Kıbrıs Türk Ozanı Turgay Salim HOŞSÖZ, Radyo Güven’de yayınlanan Gönül Bulut SARAÇ’ın sunduğu “Yaşam Kuşağında” programına konuk olarak, ‘Kıbrıs Türk Halkına Yadigâr Ağıtlar’ isimli kitabını takdim etti.

21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitleri Anma Haftası münasebetiyle  “Yaşam Kuşağında” programına konuk olan Turgay Salim Hoşsöz ile Türk Halkına Yadigâr Ağıtlar isimli kitabında yer alan, Kıbrıs Türk halkına mal olmuş ve yaklaşık yüzyıl öncesinden bugünlere yaşanan hikâyelerden derlenen ağıtların derlenme aşamasındaki anıları konuşuldu.

Program içerisinde Bülent Fevzioğlu’nun derlemelerinden oluşan ağıtlar, sanatçı Turgay Salim Hoşsöz’ün sesiyle dinleyiciyle buluştu.

Sanatçı Turgay Salim Hoşsöz, Programda dinleyiciyle buluşan ağıtların toplamının son yüzyıldan günümüze ada coğrafyası üzerinde yaşam süren Kıbrıslı Türklerin tanığı oldukları tarihsel kırılmalarla sosyal dramlarının özet bir öyküsü olduğunu kaydetti.

Hoşsöz, Bu ağıtların hepsinin gerçek yaşam hikâyelerinden derlendiğini ve ayrılıkları, hüzünleri, dramatik yaşam ve ölümlerini konu edindiğini belirtti.

Hoşsöz, “Bu öykülerde yer alan kahramanların kimilerini, toplumsal tarihimizin en keskin dönemeçlerinde yitirdik, kimilerini, insana ve hayata özgü o en hızlı akan suların derinlerinde” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının mücadele yıllarında cephede saz çalarak, cephede nöbet tutan mücahit’e moral veren ozanlarımızdan biri olan Turgay Salim Hoşsöz ile program içerisinde onun yaşamı ve müziğe nasıl başladığına dair güzelde bir sohbette gerçekleştirildi.

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir