Pazar , Ocak 24 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Başbakan Tatar gazetecilerin iç ve dış gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Tatar gazetecilerin iç ve dış gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Ersin Tatar, 2019 yılını BRT’de katıldığı “Yıla Bakış” programında değerlendirdi. Başbakan Tatar, gazeteciler Aziz Karaaziz, Levent Kutay, Akay Cemal ve Sami Özuslu’nun iç ve dış gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

2019 yılını değerlendiren Başbakan, yıla ana muhalefet partisi olarak başladıklarını, ardından kurulan UBP-HP hükümetinin 1 Haziran’da güvenoyu aldığını ifade ederek, ekonomik protokolün imzalanması, bütçe açıklarının azalması ve ödemelere başlanabilmesi gibi olumlu gelişmeler olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz’deki durumla ilgili KKTC’nin ortaya bir tavır koyduğunu da kaydeden Tatar, Türkiye ile birlikte yapılan hamleler ve mücadelelerle hakların alınması için çalışıldığını belirtti.

Başbakan Tatar, karayollarının durumunu da değerlendirerek, yolların düzenlenmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, bu işlerin tamamlanması için Türkiye Cumhuriyeti fonları ve hükümet bütçesinden kaynak yaratıldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nden bloke edilen kaynağın 31 Aralık’a kadar çözülmemesi halinde bunun Türkiye Cumhuriyeti’ne geri dönmesinin söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Başbakan, 650 milyon TL’nin kullanıldığını, kalan 90 milyon TL için de bir sıkıntı olmadığını dile getirdi.

Nisan 2020’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını, o güne kadar da herkesin görevini yerine getireceğini anlatan Tatar, irade ve politikanın ortada olduğunu, Türkiye ile protokol kapsamında görüşmelerin sürdüğünü, hayatın devam ettiğini vurguladı.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir