Perşembe , Ekim 21 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Türkiye’den Doğu Akdeniz Tepkisi

Türkiye’den Doğu Akdeniz Tepkisi

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan, Fransa, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Libya ile imzalanan Doğu Akdeniz mutabakatı hakkındaki ortak açıklamasına tepki göstererek,  açıklamanın bütünüyle gerçek dışı olduğunu belirtti.

Kahire’de düzenlenen toplantı sonrası yapılan açıklamanın bütünüyle gerçek dışı tezlere dayandığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan meşru Hükümeti ile imzaladığımız Mutabakat Muhtıraları uluslararası hukuka uygun ve meşrudur. Bu Mutabakat Muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır. Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır.”

Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı olduğu vurgulanan açıklamada, “Doğu Akdeniz’i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürmek üzere, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dışındaki tüm ülkelerle işbirliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz” ifadesi kullanıldı.

 

KAYNAK: TRT HABER

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Piyade Er Allahverdi Kılıç, Şehit Edilişinin 25. Yıl Dönümünde Düzenlenen Törenle Anıldı

  Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda askerlik hizmetini yaparken, görevi başında Rum askerlerinin menfur bir saldırısı sonucu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir