Pazartesi , Ağustos 3 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Oğuz: “Topraklarımıza Sahip Çıkmanın Yolu Eğitimden Ve Bilinçlendirmeden Geçer”

Oğuz: “Topraklarımıza Sahip Çıkmanın Yolu Eğitimden Ve Bilinçlendirmeden Geçer”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tarım Öğretiminin Başlangıcının 174. Yılı etkinlikleri çerçevesinde Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Ziraat Mühendisleri Odası işbirliğinde Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada,  topraklarımıza sahip çıkarak, tarım arazilerini korumanın önemli olduğunu, bunun yolunun ise eğitimden ve bilinçlendirmeden geçtiğini söyledi.

Dünyanın değiştiğine, teknolojik tarımın geliştiğine işaret eden Bakan Oğuz, “Tarım alanlarının verimi, ekonomik anlamda geri dönüşümü mutlaka yüksek düzeyde olması lazım ki ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlansın” dedi.

Bakan Oğuz, üretime devam edenlerin sayısında bir gerileme bulunduğunu ifade ederek, şehirlere yönelik göç olduğunu, kırsaldaki topraklara sahip çıkılmadığını, bunun nedenlerinin ise meslek edindirme, teşvik ve yönlendirme ile ilgili eksikliklerinden kaynaklandığını anlattı.

Tarım ve hayvancılık alanında dışarıdan işgücü ithal edildiğini belirten Bakan Oğuz, böyle bir duruma gerek olmadığını, teşviklendirme yapılırken işgücünün de planlanması gerektiğini vurguladı.

 

KAYNAK: BRT

 

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Gönyeli’de Proje Çalışmaları Nedeniyle Yol Kontrollü Tek Şerit Olacak

Gönyeli Belediyesi, “Atatürk Caddesi 3’üncü Etap Dönüşüm Projesi” çalışmaları nedeniyle yarın Gönyeli Cami ile Gönyeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir