Çarşamba , Kasım 25 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Tekke Bahçesi Şehitliğinde Gerçekleştirilen Kazı ve Bilimsel Raporlama Çalışmaları Tamamlandı

Tekke Bahçesi Şehitliğinde Gerçekleştirilen Kazı ve Bilimsel Raporlama Çalışmaları Tamamlandı

Cumhurbaşkanlığının kontrolünde Tekke Bahçesi Şehitliği’nde Kayıp Şahılar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi’nin desteğiyle gerçekleştirilen kazı ve bilimsel raporlama çalışmalarının tamamlandığı; bir yıl süren çalışmalar neticesinde Şehit Ecvet Yusuf, Şehit Yüksel Ahmet Dereli, Şehit Kadir Mehmet,  Şehit Ali Kırma ile Şehit Selim Mustafa Mavili’nin gerçek gömü yerlerinin tespit edildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, şehit yakınlarının talepleri de dikkate alınarak bilimsel yöntemlerle gerçekleştirilen kazılar ve yurtdışındaki bir DNA laboratuarında yaptırılan analizlerin sonuçları hakkında dün Cumhurbaşkanlığına davet edilen şehit yakınlarına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da hazır bulunduğu görüşmelerle uzmanlar tarafından bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın çağrısıyla 17 Ocak 2019’da Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilen üst düzey toplantının ardından Bakanlar Kurulu’nun 5 Mart 2019’da aldığı karar sonucunda Cumhurbaşkanlığının kontrolünde Tekke Bahçesi Şehitliği’nde Kayıp Şahılar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Ofisi’nin desteğiyle kazılar gerçekleştirilmişti.

2017 yılında da 54 yıldır kayıp olduğu bilinen Şehit Hüseyin Ruso da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın girişimiyle Tekke Bahçesi Şehitliğinde bulunmuş, bilahare Küçük Kaymaklı’daki anıtının bulunduğu yere askeri törenle defnedilmişti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Saldırı Girişimindeki 17 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı bölgesine saldırı girişiminde bulunan 17 PKK/YPG’li teröristin etkisiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir