Çarşamba , Eylül 30 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Sağlık Bakanı Koca: “Şu Ana Kadar Şüpheli Bir Vakaya Rastlamadık”

TC Sağlık Bakanı Koca: “Şu Ana Kadar Şüpheli Bir Vakaya Rastlamadık”

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili, “Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok. Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık” dedi.

TC Sağlık Bakanı Koca, “Çin’de ortaya çıkan koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili yaptığı açıklamada, Çarşamba gecesinden itibaren Çin’den gelen uçuşlarla ülkemize gelen yolcuların termal kameralarla taramasına başladık. Şu ana kadar şüpheli bir vakaya rastlamadık” ifadesini kullandı.

Koca, “Büyükçekmece’de hastaneye başvuran bir kişi Vuhan’dan geldiği öğrenilince diğer hastalardan izole edildi. Bununla alakalı bilgi kirliliği oluştu. Hastanın genel durumu iyi olmakla birlikte seyahat öyküsü nedeniyle biz bunu şüpheli vaka olarak kabul ettik. Gözlem altına alındı. Hastanın Çin’den birlikte seyahat ettiği diğer yolcuların hiç birinde herhangi bir bulguya belirtiye rastlanmadı” diye konuştu.

Koca, şunları kaydetti:

“Neticesi kesinleşmemekle beraber şüpheli vaka olarak değerlendirdiğimiz hastayı, talebi üzerine bu sabah ülkesine, numuneleri ise Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderdik. Çinli kadından alınan numunelerle ilgili tetkikler sürüyor. Şüpheli vaka her ne kadar ülkesine dönmüş olsada bu kişinin korunmasız yakın temasta olduğu kişileri taramadan geçiriyoruz. Halkımızı korumak adına her ihtimale karşı gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmasını gerektiren bir durum yok. Çinli kadının kafilesindeki kişilerle ilgili tedbirlerimizi de alıyoruz. Gribe göre koronavirüsün bulaşıcılığının daha düşük olduğunu biliyoruz.”

 

KAYNAK: TRT HABER

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi kararları çerçevesinde yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre; “ 1. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir