Pazar , Nisan 18 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Maraş Yarın Önemli Bir Toplantıya Ev Sahipliği Yapacak

Maraş Yarın Önemli Bir Toplantıya Ev Sahipliği Yapacak

Türkiye Barolar Birliği’nin düzenleyeceği “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Maraş Açılımı” başlıklı yuvarlak masa toplantısı yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak.

Maraş’ta yer alacak olan toplantıda; uzmanlardan oluşan bir ekip, masa etrafında somut bir yol haritası elde etmek üzere bir araya gelecek.

Toplantıda, siyasi karara etki edecek, uluslararası hukuka uygun bir sonuç ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın da yer alacağı toplantıya Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katılacak. Yuvarlak masa toplantısı gün boyunca devam edecek.

Toplantı; Tarihsel Süreç İçinde Kıbrıs’a İlişkin Antlaşmalar ve BM Kararları Açısından Uluslararası Hukuk ve Siyasi Yönleri ile Maraş Açılımı, AB Hukuku ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları Açısından Maraş Açılımı, Vakıflar Hukuku ile Taşınmaz Mal Komisyonu Yasası ve Uygulamaları Açısından Maraş Açılımı ve Mülkiyet Hakları, Stratejik Açıdan Maraş Açılımı ile Maraş Açılımına İlişkin Olası Yol Haritası başlıklarında oturumlar gerçekleştirilecek.

Toplantı öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Başbakan Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay ile TC Adalet Bakanı Abdulhamit Gül birer konuşma yapacak.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam edecek. Toplantıda, Maraş’ın somut olarak açılmasına yönelik ‘siyasi ve hukuki’ bir yol haritası belirlenecek.

Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Maraş Açılımı başlıklı yuvarlak masa toplantısı sonrasında belirlenen kararlar kamuoyu ile paylaşılacak.

 

 

KAYNAK: BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir