Perşembe , Eylül 16 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Özersay: “Türkiye’nin Kıbrıs Politikasını Şekillendirme İmkanımız En Önemli Gücümüzdür”

Özersay: “Türkiye’nin Kıbrıs Politikasını Şekillendirme İmkanımız En Önemli Gücümüzdür”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Türkiye’nin Kıbrıs politikasını şekillendirme imkanımız en önemli gücümüzdür” dedi.

Özersay, katıldığı bir programda, dış politika vizyonunu, geçmiş günlerde yapılan kapalı Maraş toplantısını, garanti sistemini ve bağlantılı diğer soruları yanıtladı.

Özersay, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, kapalı Maraş’ı Kıbrıs Türk yönetimi altında eski sakinlerinin mülkiyet hakkını göz ardı etmeksizin açmaya, bu politikayı destekler bir noktaya getirdik. Kıbrıs Türk halkı olarak bilgi, yaratıcılık ve yeni fikirle Türkiye’nin hem Doğu Akdeniz’e hem de Kıbrıs sorununa ilişkin politikalarını şekillendirme gücümüz en önemli gücümüzdür. Maraş somut bir örnektir” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk halkının belki de en geniş konsensüse sahip olduğu konunun garantiler olduğunu belirten Özersay, “Kıbrıs Türk halkı garanti sisteminin devamından yanadır. Ben de aynen bunu savunuyorum” dedi.

Özersay şu sözlerle devam etti:

“Etkin ve fiili bir garanti sistemi olmak zorundadır. Kendimizi kandıracak bir garanti sistemi değil. Yaşadıklarımız da bu taleplerimizin haklı olduğunu gösterir. Garantörler birlikte müdahale etsin ama anlaşamazlarsa BM Güvenlik Konseyi devreye girsin. Ya da AB garantisi olsun gibi altı boş ve güvenilemeyecek yaklaşımlar etkin ve fiili garanti sağlamaz elbet…”

Müzakere sürecinde harita verilmesinin de sorulması üzerine Kudret Özersay; nihai aşamaya gelinmedikçe, müzakerelerde son aşamaya gelinmedikçe harita verilmemesi ve konuşulmaması gerektiğini savunduğunu ancak son dönemde bu konuda ciddi bir zafiyet yaratıldığını ifade etti.

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yılı.. Zafer Bayramı Nedeniyle İskele’de İki Tören Düzenlendi

Türk Milleti’nin varoluş mücadelesini tüm dünyaya gösterdiği 30 Ağustos Zaferi’nin 99. Yıl dönümü İskele’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir