Perşembe , Ekim 22 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / “Lego Setleri İle Enerji Verimliliği Kodlama Eğitimi” Paşaköy’de Devam Etti

“Lego Setleri İle Enerji Verimliliği Kodlama Eğitimi” Paşaköy’de Devam Etti

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle Telsim ve MasterKids tarafından hazırlanan “LEGO setleri ile Enerji Verimliliği Kodlama Eğitimi” projesinin ikinci döneminin ilk dersi dün Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un da katıldığı eğitimde, “enerji verimliliği”, “çevre dostu enerji üretiminin nasıl olduğu” ve “hangi yöntemler kullanılarak enerji tasarrufu yapıldığı” konularını çocuklara anlatmak amacıyla hazırlanan projeyle devlet ilkokullarında öğrenim gören Bin 500’e yakın öğrenciye eğitim verilecek. Eğitim şu ana kadar 9 okulda gerçekleştirildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, eğitimde, çocukların küçük yaştan itibaren enerji konusunda eğitim almalarının, ülke geleceği açısından önemli olduğunu söyledi.

Oğuz, ülkede hale hazırda çevreyle uyumlu olmayan dizel yakıt kullanıldığını anımsatarak, “Bugünkü şartlarda mecbur olarak bu yakıt kullanılıyor. Ancak yenilenebilir enerji kaynaklarının, enterkonnekte kablonun düşünüldüğü bir ortamda,  güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi, dünyada olduğu gibi KKTC’nin geleceğinde de önemli bir paya sahibi olacak” dedi.

Mevcut enerji kaynaklarının da en verimli şekilde kullanılması gerektiğini ifade ederek, bunlar, sınırlı ve maliyetleri yüksek olan kaynaklar. Bunun için tasarruf gerekiyor” diye konuşan Oğuz, Çocuklara küçük yaşlardan itibaren enerji kaynaklarının tasarruflu kullanımının öğretilmesinin önemine işaret etti.

Bu tarz eğitici faaliyetlerin yapılmasının önümüzdeki yıllarda çocukların gelişmesine katkı koyacağını dile getiren Oğuz, “ Belki de bu okuldan, bu sınıftan enerji mühendisleri, elektrik elektronik mühendisleri, bilim insanları çıkacak ”dedi.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NATO Savunma Bakanları Video Konferans Yoluyla Bir Araya Geldi

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle video konferans yoluyla toplandı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir