Cumartesi , Temmuz 11 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Akıncı, Fransa Büyükelçisi Isabelle Dumont İle Görüştü

Akıncı, Fransa Büyükelçisi Isabelle Dumont İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Fransa Büyükelçisi Isabelle Dumont ile bugün yaptığı görüşmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 4 geçiş kapısının bilimsel zeminden yoksun bir şekilde tek taraflı kararla kapatılması yanlışının düzeltilmesi çabalarına katkı istedi.

Fransa Büyükelçisi Dumont’a tek yanlı kararın yarattığı olumsuzlukları anlatan Cumhurbaşkanı Akıncı, AB’nin kurucu ve önemli ülkelerinden biri olan, aynı zamanda BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi Fransa’nın, BM ve AB felsefesine de aykırı bu yanlış kararın bir an önce düzeltilmesi için katkı yapmasının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin corona virüsü gündemli 3 toplantısında da, geçiş kapılarında değil, Kıbrıs’ın deniz ve hava limanlarında tedbir alınmasının gerekli olduğu sonucuna varıldığını da anımsattı.

Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’e de bu yanlıştan dönülmesini sağlamak amacıyla görüşlerini içeren kapsamlı birer mektup göndermişti.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

ERDOĞAN TATAR İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ersin Tatar ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık Basın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir