Pazartesi , Nisan 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Meclis’te Anayasa Değişikliği Yasa Önerisi İçin İkinci Toplantı Yapıldı

Meclis’te Anayasa Değişikliği Yasa Önerisi İçin İkinci Toplantı Yapıldı

Cumhuriyet Meclisi’nde Anayasa değişikliği için hazırlanan yasa önerisinin detaylarını görüşmek amacıyla Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’ın başkanlığında siyasi parti başkanlarının ve yargı temsilcilerinin katılımıyla dün ikinci toplantı yapıldı.

Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından açıklama yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Anayasa değişikliğiyle ilgili gelinen aşamada siyasi parti gruplarının konuyu değerlendireceğini ve muhtemelen Meclis komitesinde de ele alınacağını söyledi. Uluçay, her halükarda son kararı Kıbrıs Türk halkının vereceğini de ifade etti.

Meclis Başkanı Uluçay, 20 Şubat’ta yaptıkları benzer toplantıda konunun Cumhurbaşkanlığı nezdinde istişare edilmesi gerektiği kararına varıldığını hatırlattı.

Bu çerçevede geçen hafta Başbakan Ersin Tatar ve Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik ile birlikte konuyu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüklerini dile getiren Uluçay, dünkü toplantıda Cumhurbaşkanı’yla istişarelerinde elde ettikleri bilgileri paylaştıklarını kaydetti.

Partilerin grup toplantılarını genellikle pazartesi günleri yaptığına işaret eden Uluçay, bu toplantıyı da parti başkanlarının görüşülenleri pazartesi grup toplantılarında milletvekilleriyle istişare edebilmesi için bugün yaptıklarını kaydetti.

Anayasa değişikliği çerçevesinde referanduma sunulması planlanan iki husus olduğunu, bunlardan birinin Yüksek Mahkeme yargıçlarının, Başsavcı, Başsavcı Yardımcısı ve Başsavcı Yardımcısı Muavinlerinin emeklilik yaşını yükseltmek; diğerininse Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısını artırmak olduğunu dile getiren Uluçay, dün yapılan değerlendirmelerin her iki konunun mu yoksa sadece yargıç sayısının artırılmasının mı referanduma dahil edileceği üzerine olduğunu kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, netice olarak partilerin kendi gruplarında konuyu değerlendireceğini ve önümüzdeki hafta muhtemelen Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nde de gündeme alınacağını belirterek günün sonunda anayasa değişiklikleri Meclis’in gündemine giderse en az 34 milletvekilinin onayının aranacağını söyledi.

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu Tarafından Fetih Yılı Olan 1571’i Temsilen, Erenköy’de 1571 Adet Fidan Dikildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fetih yılı olan 1571’i temsilen, bugün Erenköy’de düzenlenen “1571 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir