Salı , Ocak 19 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / AKPA’daki Temsilciler Geçiş Kapılarını Kapatılmasını Avrupa Konseyi’ne Taşıdı

AKPA’daki Temsilciler Geçiş Kapılarını Kapatılmasını Avrupa Konseyi’ne Taşıdı

Cumhuriyet Meclisi’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi’ndeki temsilcileri Özdemir Berova ve Armağan Candan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından kapatılan geçiş noktaları konusunda AKPA Başkanı Rik Daems’e bir mektup gönderdi.

Berova ve Candan, AKPA Başkanı’na gönderdikleri mektupta, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin geçiş noktalarını kapatma kararının tek-yanlı aldığını, önceden hiçbir bilgilendirme ve uyarı yapılmadığını, ayrıca Coronavirüs’le mücadele iddiasının ise inandırıcılıktan uzak olduğunu dile getirdi.

Geçiş kapılarının adadaki iki kesim arasında sosyal, ekonomik ve siyasi ilişkiler bakımından büyük önemi haiz olduğu vurgulandı ve bugüne kadar hayata geçirilen en etkili ve en sık kullanılan Güven Artırıcı Önlemler adımı olduğuna dikkat çekildi.

Her bir geçiş noktasının uzun ve zorlu müzakerelerle açıldığı, keyfi ve temelsiz iddialarla kapatılmalarının adadaki çözüm sürecine de zarar verdiği, öte yandan salgın hastalıklarla mücadelede işbirliği ve koordinasyonla görevli, İki-Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin de bu yönde hiçbir tavsiyesinin bulunmayışının, alınan kararın ne kadar siyasi olduğunu ortaya koyduğu mektupta dile getirildi.

Berova ve Candan, AKPA Başkanı’ndan konunun takipçisi olmasını talep ederken, bu tür uygulamaların devam etmesinin adadaki statükoyu kalıcılaştırmaktan başka bir şeye hizmet etmeyeceğini ve uluslararası toplumun bu konuda ses vermesinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

 

KAYNAK: CUMHURİYET MECLİSİ

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci Dönem Mesleki Asteğmen ve 43/2’nci Dönem Çavuş Celbi Ant İçti

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir