Perşembe , Eylül 16 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Hükümetten Ek Koronavirüs Önlemleri

Hükümetten Ek Koronavirüs Önlemleri

Ülkede koronavirüs vakası görülmesinin ardından son gelişmeleri değerlendirmek üzere bugün olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, bir dizi tedbir aldı.

Toplantı sonrası Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, alınan tedbirleri açıkladı.

Tatar alınan kararları şöyle sıraladı: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı tüm okullar, kreş ve üniversiteler dahil olmak üzere, 15 Mart 2020 Pazar gününe kadar tatil ilan edildi. Bu tatil süresince, oluşturulan teknik ekiplerce tüm okul binaları ve öğrenci taşıma araçları dezenfekte edilecek. Çocuk festivalleri, çocuk ve gençlik kampları ve tüm okul müsamere ve müsabakaları 15 Mart 2020 tarihine kadar yasaklandı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden ülkemize turistik gezi, ayin ve benzeri maksatlarla 10 kişiyi aşan otobüslerle gerçekleştirilecek toplu geçişler 15 Mart 2020 tarihine kadar durduruldu. Koronavirüsü teşhisi konmuş bulunan turistlerin konaklamış oldukları otellerdeki karantina uygulaması devam etmektedir. Karantina, durumun seyrine göre, peyderpey kaldırılacak.Sağlık Bakanlığı ve sivil savunma ekiplerince oluşturulan özel ekipler tüm gümrük geçiş noktalarını dezenfekte etme faaliyetine başladı. Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa ilçe sınırlarında bulunan tüm turistik ve ören yerlerini dezenfekte etme faaliyetine başladı.

1 Nisan tarihine kadar ülkemize yurtdışından yapılacak Almanya ve Fransa çıkışlı Charter Uçuşlar geçici olarak durduruldu.”

Başbakan Ersin Tatar, panik yaratılmasına gerek olmadığını, gereken tedbirler zamanında alındığı sürece, alınan tedbirlerin Rum tarafından da desteklenmesiyle, insanların da bir süre için toplu etkinliklerde bulunmamasıyla konunun sükunet içerisinde ele alınacağını kaydetti.

Başbakan Tatar konuşmasının ardından soruları da yanıtlayarak, koronavirüs görülen turistle aynı kafileyle ülkeye gelen kişilerin kaldığı 3 otelin karantinaya alındığını Gazimağusa dışında herhangi bir olay gerçekleşmediğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, şartlara bağlı olarak tedbirleri sürekli gözden geçirmek gerekeceğini belirterek, ilerleyen zamanda ilave tedbirler almak gerekebileceğini ancak sadece hükümetin alacağı tedbirlerle, önüne geçmenin mümkün olmadığını bireysel olarak da herkesin kendi tedbirini alarak, hijyen kurallarına özen göstermesinin ve panik yaşamamasının önemine işaret etti.

 

 

KAYNAK: TAK

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99. Yılı.. Zafer Bayramı Nedeniyle İskele’de İki Tören Düzenlendi

Türk Milleti’nin varoluş mücadelesini tüm dünyaya gösterdiği 30 Ağustos Zaferi’nin 99. Yıl dönümü İskele’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir