Pazartesi , Eylül 28 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Operatör Doktor Kara: “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda Koronavirüse Karşı Tedbirler En Üst Düzeyde”

Operatör Doktor Kara: “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda Koronavirüse Karşı Tedbirler En Üst Düzeyde”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli Operatör Doktor Selda Kara, Radyo Güven’de yayınlanan Gülçin Başaran’ın sunduğu “Poliklinik Özel” programında yaptığı açıklamada, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda Koronavirüse karşı tedbirlerin, en üst düzeyde olduğunun altını çizerek,

“Kimse merak etmesin, askerler emin ellerde, şu ana kadar da birliklerde herhangi bir vakaya rastlanmadı” dedi.

Operatör Doktor Kara, Koronavirüs hastalığının ilk başta yüzde 80 oranında ateşle, öksürükle, nefes darlığıyla, bulantı, ishal ve kusmayla başladığını, ancak son zamanlarda tat alma ve koku alma duyusunda kayıpların da görülebileceğini kaydetti.

Virüsün seyri ile birtakım değişiklikler seyrettiğine de dikkat çeken Operatör Doktor Kara, henüz tam olarak kliklerde bu virüsün seyri ile kesin bir tablonun olmadığını ve hiçbir belirti olmadan, hiçbir bulgu olmadan da virüs taşıyıcısı olup ve etrafındakilere de bulaştıran kişiler olduğuna da işaret etti. Operatör Doktor Kara, Koronavirsün tüm insanlar için bir tehlike olduğunu kaydederek, herkesin kendinde virüsün olduğunu düşünerek davranmasıyla virüsün yayılmasının engellenebileceğini de belirtti.

Operatör Doktor Kara “Virüsü yaymamak için, sosyal mesafe kuralına uymalıyız, zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamalıyız ev içerisinde de kendi ev halkımızla da belli bir mesafede olmalıyız, hijyene dikkat ederek sürekli elleri yıkamalıyız. Toplum olarak dokunmayı çok sevdiğimiz bu alışkanlıktan vazgeçmeliyiz. Nesnelere dokunduktan sonra kendimize dokunmamalıyız. Ve gerekli temizliği yapmalıyız” dedi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda koronavirüsüne karşı tedbirlerin, en üst düzeyde olduğunun altını çizen Operatör Doktor Kara, kişisel hijyenden, ortam -çevre hijyenine kadar her şeyin dikkatli bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Askerlerin kişisel koruyucu ekipmanlarına dikkat edildiğini, belli aralıklarla ortak kullanım alanları olsun koğuşlarda ilaçlamaların yapıldığını belirten Operatör Doktor Kara, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli doktorların da belli aralıklarla askerlere sağlık taraması yaptıklarını, askerlerden herhangi bir şüpheli bulgu olduğunda, onları ayrıca detaylı muayeneye aldıklarını kaydetti.

Operatör Doktor Kara, askeri birliklere girişte, ateşi yüksek çıkan kişinin kesinlikle içeriye alınmadığını ve o birlikteki ilgili Revir ile iletişim kurularak, o kişinin ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirildiğini söyledi.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda bu süreçte, sabah yapılan içtimanın, 2 metre kuralına uyularak gerçekleştirildiğini ve toplu yapılacak olan eğitimlerin, spor faaliyetlerin bu dönem için yapılmadığını ifade eden Operatör Doktor Kara şunları kaydetti: “Askerlerin mümkün olduğu kadar dışarıdan gelen mukaveleli, subay ve astsubay ile teması engelleniyor ve bu birliktelik tamamen minimum düzeye indirildi. Kimse merak etmesin askerler emin ellerde, şu ana kadar da birliklerde herhangi bir vakaya rastlanmadı.”

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Meclis Başkan Yardımcısı Töre Azerbaycan’a Destek Mesajı Verdi

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, yazılı açıklama yaparak Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısını kınadı. Töre açıklamasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir