Cumartesi , Eylül 26 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Pilli: 1 pozitif vaka tespit edildi

Pilli: 1 pozitif vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ve  Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa   COVID 19′ la ilgili gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, yaptığı açıklamada ,bugün toplam 178 test yapıldığını 1 pozitif vaka tespit edildiğini söyledi. Toplam vaka sayısının 95  olduğunu bildirdi.

Pilli, bugüne kadar toplam 3424 test yapıldığını, 44 kişinin taburcu edildiğini, 48 kişinin tedavisinin devam ettiğini yoğun bakımda bulunan bir kişinin ise durumunun stabil olduğunu belirtti. Bakan Pilli, bugün çıkan pozitif vakanın Yurtdışından gelen bir vatandaşla temaslı bir kişi olduğunu kaydederek, yerli pozitif vaka sayısının 64 olduğunu 15 taburcu, 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 48 kişinin tedavisine devam edildiğini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli  36 kadın 28 erkek vaka olduğunu açıkladı, Pilli ayrıca vakaların yaşlara göre dağılımını da açıkladı;

0-9 yaş arası 3 kişi

10-19 yaş  arası 7 kişi

20-29 yaş arası 7 kişi

30-39 yaş arası 8kişi

40-49 yaş arası 8 kişi

50-59 yaş arası 16 kişi

60-69 yaş arası 7 kişi

70-79 yaş arası 6 kişi

80-89 yaş arası 2kişi

Bakan Pilli ayrıca toplam 64 yerel vaka olduğunu anlattı. En düşük yaşın 7 en yüksek yaşın 82 olsuğunu anlatan Pilli, 1 hamile pozitif vaka olduğunu da söyledi.

Covid-19 mücadelesinde iş insanlar ve kurum kuruluşların yaptığı bağışları da açıklayan Pilli, herkese teşekkür etti.

Sağlık Bakanlığı görevine geldiği günden beri büyük bir uyum içinde çalıştığını vurgulayan Bakan Pilli, herkese evde kalma çağrısını bir kez daha yineledi.

Bakan Pilli Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet hastanesi dışında 100 odalı 200 yatak kapasiteli bir ‘Covid-19 Pandemi Hastanesi’nin çok hızlı bir şekilde yapımına başlanacağını da açıkladı.

Sağlık Bakanlığına bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa karantina merkezlerindeki çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Tüm merkezlerde doktor hemşire ve sıhhiye müfettişlerinin bulunduğunu kaydeden Çağa, yurtlarda 3 hemşire 1 doktor ve sıhhıye müfettişinin görev yaptığını anlatarak, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (KYK) Güzelyurt’taki yurduna yerleştirilen vatandaşların tek tek sorunlarının dinlendiğini ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını anlattı.

 

 

KAYNAK:BRT

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

LTB Dr. Fazıl Küçük Caddesi’nde Yağmur Suyu Drenaj Çalışması Yapacak. Yol Bölüm Bölüm Trafiğe Kapatılacak

Lefkoşa Türk Belediyesi, yarın Dr. Fazıl Küçük Caddesi üzerinde yağmur suyu drenaj çalışması yapacağını ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir