Pazar , Şubat 28 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / TC Dışişleri Sözcüsü Aksoy: “Doğu Akdeniz’de ülkemizin haklarını korumaya devam edeceğiz”

TC Dışişleri Sözcüsü Aksoy: “Doğu Akdeniz’de ülkemizin haklarını korumaya devam edeceğiz”

TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerine ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan “‘Yavuz’ sondaj gemisinin yasa dışı sondaj faaliyetinde bulunacağı öne sürülerek, Yunan tarafının durumu kınadığı” açıklamasına ilişkin soruyu cevapladı.

Sözcü Aksoy,  “Yunanistan, bugünkü açıklamasıyla bölgemizdeki sorunlara ilişkin gerçeklerden uzak bir algı ve hak tanımaz tavırlara sahip olduğunu bir kez daha göstermektedir. Yunan/Rum tarafı, ülkemizin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde meşru ve egemen haklara, Kıbrıs Türklerinin de Ada’nın ortak sahibi olarak Ada’nın etrafındaki kaynaklarda eşit haklara sahip olduğu gerçeğini kasıtlı olarak görmezden gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarı esas tehdit edenin, Yunan/Rum ikilisinin maksimalist ve uzlaşmaz tutumu olduğunu belirten Aksoy, “Doğu Akdeniz’de hem ülkemizin hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz” dedi.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Maraş’a Ziyaretler Yeniden Başlayacak

Açıldığı günden beri başta Gazimağusa’nın, ardından ülkenin çehresini değiştiren Maraş yeniden kapılarını ziyarete açıyor. Pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir