Pazar , Eylül 20 2020
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / BM: “HAFTER MİLİSLERİ SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNDEN SORUMLUDUR”

BM: “HAFTER MİLİSLERİ SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNDEN SORUMLUDUR”

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliği (UNSMİL), 2020’nin ilk çeyreğinde ülkede 64 sivil ölümü ve 67 sivilin de çeşitli şekilde yaralanmasında sorumluluğun Hafter’e bağlı milislerde olduğunu bildirdi.
UNSMİL tarafından yapılan açıklamada, geçen yılın son çeyreğine göre sivil ölümlerinde bu yılın aynı döneminde yüzde 45 artış yaşandığı kaydedildi.

Açıklamada, siviller arasındaki can kayıplarının en önemli sebepleri alandaki çatışmalar, öldürme hedefli operasyonlar, hava saldırıları ve patlayıcı maddeler şeklinde sıralandı.
Sivillerden 64 kişin ölümüne, 67 kişinin de yaralanmasına yol açtığı belirtilen saldırıların belgelendiği ifade edilen açıklamada, bunun sorumluluğunun Hafter’e bağlı milislerde olduğu ve ayrıca sivil yerleşim bölgelerine gelişigüzel top atışları, füze saldırıları düzenledikleri belirtildi.

Açıklamada, çekişen tüm taraflara derhal tüm askeri operasyonları durdurmaları ve Kovid-19’la mücadele için yönetimlere fırsat verilmesi çağrısı yapıldı.

BM, LİBYA’DA TARAFLARDAN SÜKUNET ÇAĞRILARINI FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRMELERİNİ İSTEDİ

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSML), Libya’da taraflara askeri operasyonların durması için sükunet çağrılarını fırsat olarak değerlendirmeleri ve (5+5) ortak askeri komisyon görüşmelerine yeniden başlanması çağrısında bulundu. UNSML, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, tüm taraflardan gerçek bir ateşkesin gerçekleşmesi ihtimallerini tehdit eden kışkırtıcı açıklamalardan ve çalışmalardan sakınılmasını istedi.
Taraflara askeri operasyonların durması için sükunet çağrılarını fırsat olarak değerlendirmeleri ve (5+5) ortak askeri komisyon görüşmelerine yeniden başlanması çağrısında bulunulan açıklamada, Libya’da daimi ateşkesin garantisinin yalnızca çekişen tarafların iyi niyetlerine bağlı olmadığı, uluslararası toplumun barış ve güvenliğin gerçekleştirilmesi ve bunları koruması için çaba göstermesi gerektiği kaydedildi. Libya hükümetine bağlı askeri birliklerin son dönemdeki başarılı operasyonları sonucu darbeci asker Halife Hafter’e bağlı milisler büyük hezimete uğramaya başlamıştı. Kontrolü altındaki birçok noktayı bir bir kaybeden Hafter, tek taraflı olarak tüm askeri operasyonları durdurduğunu ilan etmişti.

LİBYA HÜKÜMETİ ASKERİ BİRLİKLERİNDEN VATİYYE HAVA ÜSSÜ’NE 5 HAVA OPERASYONU

Libya hükümeti askeri birlikleri, başkent Trablus’un güneybatısında yer alan Vatiyye Hava Üssü’ne 5 hava operasyonu düzenledi.
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) askeri birlikleri resmi sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, “Libya Hava Kuvvetleri Vatiyye Hava Üssü’ne 5 hava operasyonu düzenledi. Operasyonda Hafter milisleri ve askeri mühimmat hedef alındı.” İfadelerini kullandı.
Kununu, yaklaşık 3 saat önce yaptığı açıklamada, UMH askeri birliklerinin darbeci Hafter milislerine ait askeri bir konvoya 6 hava saldırısı düzenlediklerini duyurmuştu.
UMH askeri birlikleri tarafından geçen 25 Mart’ta başlatılan “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında çoğunluğunu Hafter milislerinin kontrol ettiği üsse aralıklarla hava operasyonu düzenleniyor.

LİBYA’DA HÜKÜMET GÜÇLERİNDEN HAFTER MİLİSLERİNE AİT KONVOYA 6 HAVA SALDIRISI

Libya Hükümeti, başkent Trablus’un güneyinde bulunan darbeci Hafter milislerine ait askeri bir konvoya 6 hava saldırısı düzenlediklerini duyurdu.
Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı silahlı birliklerin sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, Öfke Volkanı Operasyonu sosyal iletişim sayfasından yaptığı açıklamada, “Hava kuvvetleri terörist Hafter milislerine bağlı kişilerin olduğu silahlı konvoya 6 hava saldırısı düzenledi” ifadelerini kullandı.
Operasyonun Mersit Vadisi yakınındaki Kariyyat ve Nesme bölgeleri arasındaki bir yola düzenlendiği belirtildi.
Açıklamada daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.
Son dönemde hükümet güçleri, darbeci asker Halife Hafter’e bağlı silahlı milislere karşı başlattığı operasyonlarda büyük başarılar elde ediyor. Hezimete uğrayan Hafter’e bağlı milisler başkent Trablus’un çevresinde ellerinde tuttuğu çok sayıda noktayı terk etmek zorunda kalıyor.

LİBYA’DA HÜKÜMET KUVVETLERİ TRABLUS’UN GÜNEYİNDEKİ BÜYÜK BİR ALANA HAKİM OLDU

Libya’da uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı kuvvetler, başkent Trablus’un güneyinde iki cepheyi kontrol altına aldı.
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan UMH’ye bağlı güçlerin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu’nun sözcüsü Mustafa el-Mecai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kuvvetlerimiz Meşru ve Hallatat cephelerinde ilerleme kaydederek geniş bir alanı kontrolü altına aldı” ifadelerini kullandı.
Üç aydan fazla bir süredir ellerinde olmayan noktaları ele geçirdiklerini dile getiren Mecai, Trablus’un güneyindeki Hamza kampını şu an abluka altına aldıklarını belirtti.
Son dönemde hükümet güçleri, darbeci asker Halife Hafter’e bağlı silahlı milislere karşı başlattığı operasyonlarda büyük başarılar elde ediyor. Hezimete uğrayan Hafter’e bağlı milisler başkent Trablus’un çevresinde ellerinde tuttuğu çok sayıda noktayı terk etmek zorunda kalıyor.

 

 

KAYNAK: (T.A.K)

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Sağlık Bakanlığı Ek Tedbir Kararları Açıklandı!

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında alınan kararlar ile birlikte Sağlık Bakanlığı ek tedbir kararlarının uygulanmasına karar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir