Cuma , Ocak 22 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Ülkeye Asaf Irkı Damızık Koyun Getirildi

Ülkeye Asaf Irkı Damızık Koyun Getirildi

Damızlık yetiştirmek maksadıyla ülkeye, süt ve et verimi yüksek, hastalıklara dayanıklı İspanya’dan 763 Asaf ırkı koyun getirildi.

Hayvanlar bugün Gazimağusa Limanına getirildi. Gemiden indirilirken Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da hazır bulundu.
Küçükbaş hayvancılığı geliştirme maksadıyla getirilen koyunlardan ilk etapta devlet çiftliğinde damızlık üretilecek, ardından da hayvan yetiştiricilerine saf Asaf ırkı koyun verilmeye başlanacak.

Ülkede yetiştirilen Sakız ırkı koyunların yavru ve süt verimi bakımından yüksek, İvesi ırkının yavru verimi düşük ancak gelişimi iyi, Asaf ırkının ise her iki açıdan iyi olduğu belirtiliyor.

Bakan Oğuz yaptığı açıklamada, ülke hayvancılığı açısından çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Küçükbaş hayvan ıslahı amacıyla damızlık hayvan üretimi için hükümete geldikleri ilk günden itibaren çalışma başlattıklarını ifade eden Oğuz, en son ülkeye damızlık hayvanın 1979’da getirildiğini, bu çalışma sürecinde kendilerine pek çok ırktan koyun ithali konusunda teklif geldiğini ancak hellim üretimi ve tescili açısından da Asaf ırkının tercih edilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Oğuz, bugün 708’i koyun 55’i koç olmak üzere 763 hayvan getirildiğini, koçların 22’sinin ise Asaf ırkından Arar geni taşıdığını kaydetti.

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Kapalı Maraş’ı 95 Günde 100 Bin’i Aşkın Kişi Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve 47 yılın ardından bir bölümü 8 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir