Salı , Mart 9 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Zeytin Üreticileri Siyah Zeytin İthalatının Durdurulmasını Talep Etti

Zeytin Üreticileri Siyah Zeytin İthalatının Durdurulmasını Talep Etti

Zeytin üreticileri, siyah zeytin ithalatının durdurulmasını talep ederek, binlerce üretici ve çalışanın istihdamının sağlandığı zeytincilikte ivedi olarak önlem alınmaması halinde 5 ay sonra başlayacak olan sezonu açmanın mümkün olmayacağını belirtti.

Esnaf, Zanaatkârlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZ-KOOP), Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) ve Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi (ZEY-KOOP) bugün Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nda ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, EZ-KOOP Başkanı Hürrem Tulga ve Zeytin-Koop Başkanı Mustafa Haset tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “Hükümet ve devletin tüm unsurlarından talebimiz; turizm ve eğitim gibi başta gelen sektörlerimizin gerilemesinden dolayı stoklarımızda bulunan siyah zeytinin ithalatının durdurulmasıdır. Fiyat ve kalite noktasında denetimleri de gündeme alarak ithalatı yasaklamak elzem olmuştur” ifadeleri kullanıldı.

Ülkede yaşanan sorunun temelinin, ekonomi politikalarının ülke kaynaklarına dayalı olmaması ve kaynakları seferber eden bir anlayışın yerleşememesi olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Diğer ada ülkelerinde olduğu gibi bizde de turizm önemlidir. Aynı şekilde eğitimin katma değer üretimine yaptığı katkıyı küçümseyemeyiz. Ancak sektörlerin birbirini tamamlamaması, dayanışma içinde birbirini destekler mahiyette büyümemesi, istenen sonuçları elde etmekten bizi uzaklaştırmıştır. Eğitim kurumları, turizm, diğer hizmet sektörleri, doğrudan üretimde iştigal eden sektörler, zeytincisi, restorancısı, seracısı karşı karşıya gelmiş, bu nedenle de toplumun üretime katılmasının neredeyse önüne geçilmiştir. Bu böyle devam edemez. Geçmişteki ekonomi politikaları ile bir yere varılamaz.”

Toplumun önünü açmanın yolunun; standartlarıyla, fiyatlarıyla birlikte üretimi geliştirmekten ve istihdamı artırmaktan geçtiği belirtilen açıklamada; geliştirilecek olan politikalarla, avantajlı olunan alanların ele alınıp desteklenmesi, büyütülmesi ve katma değer artışının sağlanması gerektiği kaydedildi.

 

KAYNAK: TAK

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Şehitler İçin Tören Düzenlendi

Bingöl’den kalkan ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan aralarında 8’inci Kolordu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir