Cuma , Ocak 15 2021
SON DAKİKA
Ana Sayfa / Alt Manşet / Berber, Kuaför, Güzellik Merkezi Gibi İşyerlerinde Koronavirüse Karşı Alınması Gereken Önlemleri Açıklandı

Berber, Kuaför, Güzellik Merkezi Gibi İşyerlerinde Koronavirüse Karşı Alınması Gereken Önlemleri Açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen ”berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerlerinde koronavirüse karşı alınması gereken önlemler açıklandı.

Açıklamada, giriş ve çıkışlar için tek bir kontrollü kapı kullanılması ve bir hizmet veya ürün almak için gelen kişilerin, kapıda görevlendirilen çalışan tarafından Sağlık Bakanlığının açıkladığı tedbirler doğrultusunda gerekli kontroller yapılarak uygun şartlarda içeriye alınması gerektiği kaydedildi.

İşyerlerinin sık sık havalandırılması ile ilgili bilgi aktarılan açıklamada, sosyal mesafe kuralları hatırlatıldı.

Açıklamada, solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan  personelin iyileşene kadar çalıştırılmaması ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi uyarısında bulunuldu.

Uyulması gereken hijyen kurallarının kaydedildiği açıklamada, maske ve eldiven kullanımı konusunda uyarı yapıldı.

Açıklamada, bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumunun esas olması gerektiği kaydedildi.

“Bakanlar Kurulu tarafından faaliyete başlama tarihi açıklamasına kadar Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerlerinde, tırnak bakımı, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri verilmemelidir” ifadelerine yer verilen açıklamada, bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmaması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, “çalışanların düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi şikâyetleri söz konusu ise derhal uygun bir maske takarak ve Sağlık Bakanlığı’nın izolasyon kuralları dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı ile derhal iletişime geçilmeli ve izole bir biçimde en yakın sağlık kuruluşuna ulaşması sağlanmalıdır” denildi.

 

KAYNAK: BRT

 

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci Dönem Mesleki Asteğmen ve 43/2’nci Dönem Çavuş Celbi Ant İçti

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43/4’üncü Dönem Asteğmen, 43/5’inci …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir